.
.
.

امارات: کشورهای عربی از انتقال توام با ثبات در سودان حمایت می‌کنند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

انور قرقاش وزیر مشاور امارات عربی متحده در امور خارجه چهارشنبه 1 مه اعلام کرد کشورهای عربی از انتقال در سودان به گونه‌ای که میان خواسته‌های مردم و ثبات سازمان‌های کشوری تعادل ایجاد کند، حمایت می‌کنند.

قرقاش در حساب کاربری خود در شبکه اجتماعی توئیتر نوشت: «پشتیبانی کشورهای عربی از انتقال منظم و با ثبات در سودان کاملا مشروعیت دارد؛ انتقالی که با دقت میان خواسته‌های مردم و ثبات سازمان‌ها تعادل ایجاد کند».

او ادامه داد: «شاهد آشوب کاملی در منطقه بودیم و نمی‌خواهیم اوضاع مشابه بیشتری روی دهد».

اپوزیسیون به دنبال تظاهرات میلیونی

این توئیت وزیر مشاور در امور خارجی امارات متحده عربی در حالی منتشر می‌شود که ائتلاف آزادی و تغییر که از گروه‌های اپوزیسیون سودان تشکیل شده، سه‌شنبه 30 آوریل برای برگزاری تظاهرات میلیونی در روز پنجشنبه فراخوان داد.

این فراخوان پس از کنفرانس خبری شورای نظامی انتقالی داده شد که طی آن محمد حمیدتی نایب رئیس شورای نظامی انتقالی سودان، آمادگی خود را برای پایان دادن به بحران کشور اعلام کرد.

در همین حال محمد نجاتی سخنگوی «تجمع اصحاب حِرَف» سودان یکی از تشکل‌های عضو ائتلاف آزادی و تغییر، تاکید کرد که این ائتلاف به خواست تشکیل دولت غیرنظامی با اختیارات کامل پایبند است.

او همچنین افزود که اپوزیسیون احساس می‌کند «شورای نظامی در واگذاری قدرت به غیرنظامیان جدی نیست».

این در حالی است که محمد حمیدنی نایب رویس شورای نظامی انتقالی سودان در کنفرانس خبری خود، درباره رویدادهای مذاکرات با نیروهای ائتلاف آزادی و تغییر سخن گفت.

شورای نظامی انتقالی پس از برکناری عمر حسن البشیر پس از چند ماه اعتراض‌های مردمی تشکیل شد.

11 آوریل عوض بن عوف وزیر دفاع سودان، تشکیل شورای نظامی برای اداره امور کشور را به مدت دو سال و برقراری وضعیت فوق‌العاده به مدت 3 ماه را اعلام کرد.

او همچینن تصمیم به منحل کردن شورای وزیران، شوراهای استان‌ها، مجالس قانون‌گذاری‌ و تعلیق اجرای قانون اساسی گرفت.

حمیدتی در کنفرانس خبری خود گفت: «ائتلاف آزادی و تغییر سودان مانع از آن می‌شود که فعالان، پشت تریبون سخنرانی میدان تحصن بروند». او تاکید کرد که شورای نظامی «هیچ گونه آشوبی نمی‌پذیرد» زیرا به گفته او «تلاش‌هایی برای ایجاد فتنه وجود دارد».

اعضایی در شورای نظامی انتقالی هم گفتند که این شورا «درخواست‌ها برای تشکیل دولت تکنوکرات ملی را پذیرفت». شورا توضیح داد که می‌خواهد کشور را «از مرحله پیروزی انقلاب به مرحله سازندگی منتقل کند». شورا متعهد شد که «دیدگاه نیروهای آزادی و تغییر را به دیگر نیروهای فعال ارائه دهد».

نیروهای اپوزیسیون سودان از زمان سرنگونی البشیر، با خواست انتقال قدرت به دولت غیرنظامی منتخب، به تحصن خود روبری مجتمع وزارت دفاع ادامه می‌دهند.

شورای انتقالی گفت که از «نیروهای آزادی و تغییر خواست تا پل‌ها و جاده‌ها را باز کند». شورا افزود که می‌خواهد «با هیئتی یکپارچه به نمایندگی از نیروهای آزادی و تغییر مذاکره کند».

شورای نظامی با بیان این‌که می‌خواهد هیبت کشور را در خیابان‌ها مستقر کند و به حفاظت از امنیت ادامه می‌دهد، افزود: «ادامه بستن راه‌ها و معطل کردن زندگی مردم را نمی‌پذیریم. باز کردن راه‌ها و دانشگاه‌ها به سود مردم سودان است».

شورای نظامی همچنین گفت که حرکات‌هایی مسلحانه میان تظاهرکنندگان وجود دارد.

شورا تاکید کرد که «بخشی از نظام سابق» نیست بلکه بخشی از «تحرکات مردم است و جوانان بخشی از ما هستند».
شورا با بیان این‌که «مسئولیتی اخلاقی در قبال مردم سودان برای انتقالش به کشوری دمکراتیک» دارد، افزود که «برای مذاکره هر چقدر هم زمان بر باشد» آماده است.

شورای نظامی همچنین متعهد شد که تظاهر کنندگان را سرکوب نکند.

اپوزیسیون سودان تلاش می‌کند شورای نظامی را از قدرت دور کند. ارتش با این مساله مخالف است و می‌گوید قصد دارد در دوره انتقالی نقش نظارتی ایفا کند.