فرمانده ارتش الجزایر: کشور را به طور کامل از فاسدان پاکسازی خواهیم کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

سرلشکر احمد قاید صالح رئیس ستاد مشترک ارتش الجزایر ومعاون وزیر دفاع این کشور گفت که نیروهای وزارع دفاع اطلاعاتی موثق درباره چند پرونده بزرگ فساد به دست آوردند و «کشور به طور کامل از فساد و فاسدان پاکسازی خواهد شد».

به گزارش تلویزیون النهار، قاید صالح در جریان بازدید از منطقه پنجم نظامی الجزایر گفت: «شخصا از پرونده‌هایی که غارت اموال عمومی با ارقام و مبالغ خیالی کشف می‌کند را مطالعه کردم».

او ادامه داد: «پرونده‌ها در در اختیار دستگاه دادگستری قرار دادم تا درباره آن تحقیق کرده و تمام عوامل را تحت تعقیب قرار دهند. این از اصرار ما بر حمایت از اقتصاد ملی ناشی می‌شود».

او تاکید کرد: «دستگاه عدالت به تمام پرونده‌ها بدون استثنا و به دور از ظلم و تصفیه حساب‌ها رسیدگی می‌کند».

قاید صالح گفت: «ارتش برپایه خواسته‌های مردم و مسئولیتی که قانون اساسی و قوانین جمهوری بر دوشش گذاشته، آماده باش خواهد ایستاد. فرماندهای ارتش ملی تضمین‌هایی کافی به دستگاه عدالت برای پی‌گیری مسئولیت‌های والای خود پس از رها شدن از همه فشارها داده است».

او همچنین تاکید کرد که نباید در رسیدگی به پرونده‌های فساد به بهانه پروتکل‌ها تاخیر کرد. او گفت که دستگاه عدالت از تمام فشارها رها شده است.

سه‌شنبه همچنین احمد اویحیی نخست‌وزیر پیشین الجزایر در دادگاه سیدی احمد در الجزیره پایتخت الجزایر حضور یافت.

اویحیی در جریان تحقیق در پرونده‌های حیف و میل کردن اموال عمومی و دادن امتیازهای غیر قانونی احضار شد.

دستگاه قضایی پرونده‌های فساد را گشود

دستگاه قضایی الجزایر چند پرونده فساد متعلق به سیاستمداران و بازرگانان مرتبط با دایره نزدیک به عبدالعزیز بوتفلیقه رئیس‌جمهوری پیشین الجزایر را گشود.

این اقدام پس از سخنرانی چند روز پیش سرلشکر احمد قاید صالح رئیس ستاد مشترک ارتش الجزایر صورت گرفت که در آن از دستگاه قضایی خواست روند رسیبدگی به پرونده‌های فساد و غارت اموال عمومی را سرعت بخشد. او همچنین تضمین‌های کافی را برای حمایت از قضات به منظور مجازات فاسدان بدون قرار گرفتن در معرض فشار، ارائه داد.

عبدالغنی هامل مدیر پیشین دستگاه امنیت ملیهم دوشنبه در جریان تحقیقات مرتبط با اتهامات فساد، در دادگاه حاضر شد. رسانه‌های محلی گزارش دادند هامل که ژانویه سال گذشته از سمتش کنار گذاشته شد، متهم به دست داشتن در «فعالیت‌های غیر قانونی» است.
محمد لوکال وزیر دارایی الجزایر نیز دوشنبه در جریان تحقیقات مرتبط با حیف و میل اموال عمومی، در دادگاه حضور یافت.
دستگاه قضایی الجزایر در روزهای اخیر احضار بازرگانان و شخصیت‌هایی را آغاز کرد که پیشتر در هرم قدرت بودند. تحقیقات با این افراد ادامه دارد.

شماری از این افراد هم بازداشت شدند که یسعد ربراب میلیاردر الجزایری، برادران کونیناف از نزدیکان بوتفلیقه و علی حداد بازرگان مشهور و حامی مالی کمپین‌های انتخاباتی بوتفلیقه از جمله این افراد هستند. این افراد متهم به استفاده از رانت‌ها و وام‌های بزرگ بدون ضامن شده‌اند. آن‌ها همچنین متهم به حواله‌های مشکوک و قاچاق پول و ارز به خارج از راه‌های غیر قانونی هستند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید