راز اسلحه محبوب رهبران گروه‌های «تروریستی» چیست؟

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

ابوبکر البغدادی رهبر گروه داعش دوشنبه 29 آوریل پس از 5 سال در ویدیو جدید 18 دقیقه‌ای بار دیگر ظاهر شد، در حالی که اسلحه‌اش پشت سرش بر دیوار تیکه داده بود.

سلاح البغدادی از نوع همان سلاحی است که رهبران گروه‌های مسلح «تروریست» در پیام‌های ویدیویی‌شان، پشت سر خود قرار دادند.

ابتدا اسامه بن لادن رهبر پیشین القاعده این سلاح را پشت سر خود می‌گذاشت، پس از او ابو مصعب الزرقاوی رهبر گروه دولت اسلامی عراق و پس از او نیز ایمن الظواهری رهبر کنونی القاعده. تا کنون البغدادی آخرین رهبر یک گروه «تروریست» است که تصویر خود را به این سلاح زینت می‌بخشد.

نوع سلاح چیست؟

این سلاح AK-47 یا همان «کرینکوف» است؛ اسلحه مشهور روسی که نوع پیشرفته‌ای از کلاشنیکوف به شمار می‌آید. این اسلحه در سال 1974 به طور رسمی توسط نیروهای ارتش روسیه در افغانستان مورد استفاده قرار گرفت.

این سلاح آزمایش خود را به خوبی پس داده و کاشناسان آمریکایی نیز بر دقت و کاربردی بودنش گواهی داده‌اند.

شهرت این سلاح پس از کاربرد آن توسط اسامه بن لادن رهبر گروه القاعده بیشتر شد. بن لادن آن را از یکی از افسران روس که به اسارت نیروهای القاعده درآمده بود، به دست آورد.

اسلحه‌ای به لقب «بن لادن»

از سویی سرمد البیاتی تحلیل‌گر نظامی به «العربیه.نت» گفت که این سلاح در عراق با نام «بن لادن» شهرت دارد. او تاکید کرد که این نام میان تاجران اسلحه در عراق شهرت دارد. دلیل این شهرت دیدن شدن این سلاح در اکثر ویدیوهای بن لادن است.

البیاتی گفت که قرار دادن این سلاح پشت سر رهبران القاعده و گروه‌هایی که با آن ارتباط دارند، یادآورد شکست روس‌ها و کنترل افغانستان و پاکستان توسط «مجاهدین» است.

او افزود: «ساخت این نوع اسلحه به دوره اتحاد جماهیر شوروی سابق باز می‌گردد به ویژه در دهه‌های شصت و هفتاد قرن گذشته که دوره‌ شکوفایی صنعت اسلحه سازی بود».

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید