آمریکا می‌کوشد به کمک همپیمانان‌اش با روسیه و ایران در سوریه مقابله کند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

جیمز جفری، فرستاده ویژه آمریکا در امور سوریه، به همراه جویل رایبورن، معاون ویژه امور سوریه، روز سه‌شنبه 30 آوریل 2019 به ترکیه رفته و از آنجا راهی ژنو شده تا با نمایندگان کشورهای پادشاهی عربی سعودی، بریتانیا، فرانسه، آلمان، اردن و مصر درباره اوضاع سوریه گفتگو کنند.

منابع نزدیک دولت آمریکا به العربیه گفتند که دولت ترامپ تلاش‌های خود برای در دست گرفتن زمام امور در سوریه را آغاز کرده است. ترامپ پس از موافقت با راهبرد بقای سربازانش در سوریه، به این نتیجه رسیده که این کار علاوه بر ممانعت از ظهور مجدد داعش، حضور نیروهای آمریکایی در منطقه التنف را به یک ضرورت نظامی غیرقابل انکار تبدیل می‌کند.

وجود این نیروها در گذرگاه‌های مرزی میان سوریه و عراق مانع گذر نیروهای ایران و گروه‌های شبه‌نظامی وابسته به این کشور از این نقاط می‌شود. حضور سربازان آمریکایی که از سوی نیروهای هوایی این کشور پشتیبانی می‌شوند به آمریکا این امکان را می‌دهد که تحرکات ایران روی مسیرهای بین‌المللی و عملیات قاچاق اسلحه برای رژیم بشار اسد را نیز زیر نظر بگیرند.

آمریکایی‌ها این داده‌ها را با همپیمانان خود، به ویژه اسرائیل، به اشتراک گذاشته و اسرائیل نیز اقدام به بمباران انبارهای اسلحه ایران و رژیم سوریه کرده و آمریکا را از رویارویی نظامی مستقیم با ایرانی‌ها بی‌نیاز می‌کند.

در همین رابطه یک مقام آمریکایی به العربیه گفت که «وجود نیروهای آمریکایی مانعی برای ایرانی‌ها و نیروهای وابسته به آنها است و یک عامل توازن موازی به شمار می‌آید... هدف ایالات متحده بیرون راندن ایرانی‌ها و نیروهایشان است که سال‌هاست در سوریه حضور دارند.»

از این رو دولت آمریکا اعتقاد دارد ادامه حضورش در مناطق شمال شرق سوریه علاوه بر اینکه مانع حمله ترکیه به کردها می‌شود، تضمین می‌کند که کردها به رژیم ایران و روسیه نپیوندند.

برای پیشبرد این برنامه‌ها آمریکا با چالش‌های متعددی مواجه است و یکی از آنها تصمیم دونالد ترامپ برای کاهش نیروهایش در سوریه و جایگیزینی آنها با نیروهایی از کشورهای همپیمان است.

منابع دیپلماتیک می‌گویند که آمریکا تا کنون در قانع‌ کردن بریتانیا و فرانسه برای افزایش نیروهایشان در سوریه به نتیجه نرسیده‌اندو تلاش‌های آنها برای به کارگیری سربازان کشورهای عربی نیز تا کنون به جایی نرسیده است. بسیاری از این کشورها کماکان با رژیم بشار اسد ارتباط دارند. دشوار بتوان تصور کرد که کشورهای اروپای شرقی نیز به سوریه سرباز بفرستند و از این روست که مسئولان دولت آمریکا می‌کوشند با مذاکرات فشرده، تامین مالی و لجستیکی شرایطی فراهم آورند که مانع بازگشت مجدد داعش شده و بازگشت امن آوارگان و اجرای توافق ژنو را تضمین کنند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید