تصویری.. تظاهرات ساکنان عرب علیه جنگجویان کُرد در دیرالزور سوریه

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

ساكنان و رهبران عشایر گفتند یکشنبه 28 آوریل، ساکنان عرب در استان دیرالزور، علیه یک گروه مسلح کُرد متحد ایالات متحده آمریکا که کنترل این استان نفت خیز را پس از بیرون راندن داعش در دست گرفتند، دست به تظاهرات زدند.

به گزارش خبرگزاری‌ها، تظاهرات پنج روز پیش علیه حاکمیت نیروهای ائتلاف سوریه دمکراتیک در سلسله شهرک‌های البصیره تا الشحیل آغاز شد. این شهرک‌ها کمربندی استراتژیک برای مناطق نفت خیز در قلب مناطق است که عشایر عرب در شرق رود فرات ساکن آن هستند.

معترضان اقدام به آتش زدن لاستیک خودروها در اتوبان دیرالزور به حسکه کردند. این اتوبان محل رفت و آمد نفت‌کش‌ها است. نفت، تجارتی سود آور برای نیروهای ائتلاف سوریه دمکراتیک پس از بیرون راندن داعش از این مناطق اواخر سال 2017 به وجود آورد.

خبرگزاری رویترز عکس‌هایی از روستای الشنان منتشر کرده که معترضان بلاکاردی در دست گرفتند و روی آن نوشته شده است: «نفت ما کجاست؟ اراده ما کجاست؟ ا از امروز دیگر انتقال ثروت‌مان به خارج از مناطق‌مان را نمی‌پذیریم».

بنا بر این گزارش‌ها، ساکنان خشمگین مناطق نفت‌کش‌هایی که از نیروگاه نفت العمر القریب بزرگترین نیروگاه نفت تحت کنترل یگان‌های مدافع خلق (کُرد) خارج شده بودند را مجبور به بازگشت کردند.

معترضان در الحصین، یکی از شهرک‌های شاهد اعتراض‌های بزرگ شعار دادند: «نه به اشغالگری کُردها».

نیروهای سوریه دمکراتیک متحدان اصلی ایالات متحده آمریکا در نبرد علیه داعش در شمال و غرب سوریه طی چهار سال گذشته هستند. اکثر نیروهای این ائتلاف را یگان‌های مدافع خلق (کُرد) تشکیل می‌دهند.

یگان‌های مدافع خلق (کُرد) از اظهار نظر رسمی درباره اعتراض‌ها خودداری کردند. اما مسئولانی به خبرگزاری رویترز گفتند که مذاکراتی با رهبران عشایر درباره خواست ساکنان محلی که شامل توقف بازداشت‌های گسترده است، آغاز شده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید