مقتدی صدر میان عراق و بحرین تنش آفرید

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

بیانیه‌ای که شنبه 27 آوریل مقتدی صدر روحانی شیعه عراقی و رهبر جریان صدر صادر کرد، به تنش میان عراق و بحرین انجامید.

پس از آن‌که مقتدی صدر در بیانیه‌ای خواستار کنار رفتن پادشاه بحرین از قدرت شد، خالد بن احمد آل خلیفه وزیر امور خارجه بحرین در توئیتی واکنش نشان داد و نوشت: «مقتدی از افزایش دخالت‌ها در امور داخلی عراق ابراز نگرانی می‌کند. او به جای این‌که انگشت بر روی زخم عراق بگذارد و سخن خود را متوجه نظام ایرانی که بر کشورش چیره شده کند، راه آسان را برگزید و خطاب به پادشاه بحرین سخن گفت. خدا به عراق به خاطر وجود او و امثالش از احمقان متسلط کمک کند».

Advertisement

این واکنش، پاسخ وزارت امور خارجه عراق را در پی داشت و بیانیه‌ای صادر کرد که در آن آمده است: «سخنان وزیر امور خارجه بحرین که نماینده دستگاه دیپلماسی بحرین است، حاوی اهانت و کلمات زشت به سید مقتدی صدر است».

این بیانیه افزود: «عراق که گروه تروریستی داعش را در هم کوبید پس از آن‌که ارتش‌های تا بن دندنان مسلح در مناطق دیگر از بیرون راندنش باز ماندند، می‌تواند از آزادی‌ و استقلالش دفاع کند. همگان باید حد و مرز خود را دانسته و به حقایق و اعراف دیپلماتیک پایبند باشند. عراق امروز دوره نقاهت را سپری کرده و در حال قوی شدن است. به هیچ کس اجازه دخالت در امور خود را نمی‌دهد. همچنین اجازه اهانت به خود و هیچ‌کدام از نمادهای ملی‌ و دینی‌اش را هر چند که متعدد و دارای جهت‌گیری‌های متنوع باشند، نمی‌دهد».

وزارت امور خارجه عراق همچنین از بحرین خواست «به خاطر توهین وزیر امور خارجه‌اش به عراق» عذرخواهی کند.

در مقابل وزیر امور خارجه بحرین، نهاد رجب عسکر العانی جانشین کاردار سفارت عراق در منامه را احضار کرد.

بحرین عراق را مسئول می‌داند

وحید مبارک مدیرکل وزارت امور خارجه عراق در امور منطقه و شورای همکاری در دیدار با جنشین کاردار سفارت عراق، محکومیت و اعتراض شدید بحرین را به بیانیه صدر ابراز کرد. به گفته او این بیانیه «نام پادشاهی بحرین را به گونه‌ای توهین‌آمیز و غیر قابل قبول به کشور و رهبری‌اش ذکر کرده، دخالتی آشکار در امور داخلی‌اش و نقض صریح میثاق‌نامه‌ها و قوانین بین‌المللی به شمار می‌آید و به روابط میان بحرین و عراق آسیب می‌زند».

مقتدی صدر در بخشی دیگر از بیانیه خود، خواستار پایان دخالت‌ها در امور داخلی عراق و بستن سفارت آمریکا «در صورت تشدید تنش میان تهران و واشینگتن به منظور ایستادگی در مقابل استکبار و استعمار جهانی» شده بود.

مقدی صدر در بخش دیگری از بیانیه خود که حاوی 10 پیشنهاد است، خواستار خروج شبه‌نظامیان عراقی وابسته به حشد الشعبی و دیگر ائتاف‌ها از سوریه و کنار رفتن نظام بشار اسد هم شده است.

او خواستار بستن سفارت آمریکا در عراق در صورت سوق دادن بغداد به تنش میان تهران و واشینگتن شده «تا سفارت بار دیگر در معرض آتش مقاومان قرار نگیرد».

سفارت آمریکا در بغداد پایتخت عراق چند روز پیش در بیانیه‌ای، حجم ثروت علی خامنه‌ای رهبر ایران را 200 میلیارد دلار آمریکا برآورد کرده بود.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید