شورای نظامی انتقالی: اراده و هدف مشترک سودان را به نتایجی قابل قبول می‌رساند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
4 دقيقه (Reading time)

سپهبد عبدالفتاح البرهان، رییس شورای نظامی انتقالی سودان شنبه 27 آوریل ضمن تاکید بر اراده مشترک، هدف واحد و عدم وجود اختلافات میان آحاد مردم این کشور از جمله نیروهای آزادی‌خواه، تحول‌خواه و دیگر طرف‌های سهیم در دوره انتقالی گفت: «مادامی که اراده‌ای مشترک وجود دارد به نتایج مورد قبول برای همه خواهیم رسید.»

عبدالفتاح البرهان، در گفت‌وگو با «العربیه» درباره آینده سیاسی کشورش، تاکید کرد در این باره «اختلافی وجود ندارد و همگان هدفی واحد دارند.»

او در ادامه گفت: «ما در شورای نظامی با شفافیت تمام کار می‌کنیم و در حال حاضر تصمیمی نهایی نداریم بلکه بر رایزنی با تمام نیروها اصرار داریم.»

او افزود: «برای ما مهم این است که در شرایط کنونی به توافقی درباره هماهنگی درباره دوره انتقالی برسیم.»
رییس شورای نظامی انتقالی سودان ضمن اشاره به ضرورت ایجاد فضای باز و فراهم آوردن امکان رایزنی برای همگان تاکید کرد: «هر کسی می‌تواند نظر بدهد.»

ژنرال البرهان همچنین گفت:«همگان به این مسأله ‌که نیروهای آزادی‌خواه و تحول‌خواه این جنبش را رهبری کرده و در این راستا نقشی پیشگام داشته‌اند، اذعان دارند، اما ضروری است که به خواسته همه رجوع شود.»

او با اشاره به این‌که «دیگر کسی کنار زده نخواهد شد و رایزنی‌ها همه را شامل خواهد شد»، گفت: «همگی به این توافق رسیده‌ایم که کنگره ملی دیگر بخشی از دوره انتقالی نخواهد بود، لذا بجز کنگره همه را باید در این روند مشارکت داد.»

رییس شورای نظامی انتقالی سودان همچنین توضیح داد که ارتش پیش از عزل عمر البشیر، رییس جمهوری پیشین از قصد او برای «کاربرد نیروی نظامی جهت متفرق کردن تحصن‌ها» آگاه شده بود.

ژنرال عبدالفتاح البرهان در ادامه گفت که بن‌بست سیاسی در سودان نیروهای مسلح کشور را بر آن داشت تا به درد و رنج شهروندان پایان دهند.

البرهان استفاده از اسلحه در رویارویی با فرماندهی کل ارتش را تکذیب و تاکید کرد که نیروهای مسلح سودان با هر کسی که بخواهد به زور برای متفرق کردن تحصن‌ها متوسل شود، مقابله کرد.

او با بیان این‌که نیروهای مسلح، شهروندان سودانی را در برابر تلاش به منظور اعمال خشونت محافظت کردند، تاکید کرد که نیروهای مسلح سودان با هماهنگی کامل برای تامین امنیت کشور به وظایف خود عمل می‌کنند.

این ژنرال ارتش سودان ضمن اشاره به این‌که رییس جمهوری مخلوع این کشور در زندان است و تمامی مقامات رژیم سابق نیز در زندان کوبر در بازداشت به سر می‌برند، تاکید کرد که «طبق قانون با آنها برخورد خواهد شد.»

رییس شورای انتقالی سودان توضیح داد که دادستانی کل کشور مسئولیت تحقیقات و بازجویی از تمامی مسئولین و مقامات رژیم سابق را بر عهده خواهد داشت.

او همچنین افزود: «کل موضوع رسیدگی به پرونده‌های مقامات رژیم سابق به دادستانی کل کشور ارجاع شده تا تحقیقات لازم درباره موارد قتل طی رویدادها، تکمیل شود.»

البرهان در بخش دیگری از گفت‌وگوی خود با شبکه «العربیه» گفت: «اخیرا تصمیمی مبنی بر توقف فعالیت‌های تمامی اتحادیه‌ها و سندیکاها صادر شده است».

اما در این‌باره افزود:«ترجیح می‌دهیم از توزیع قدرت بر اساس سهم‌خواهی دوری کنیم.»

سپهبد عبدالفتاح البرهان، رییس شورای نظامی انتقالی سودان از پادشاهی عربی سعودی و امارات متحده عربی به دلیل کمک‌ به سودان تشکر کرده و ایستادگی آنها در کنار سودان در این مرحله را دارای تأثیر بسزائی دانست.

این مقام نظامی سودان همچنین از نقش مصر در حمایت از سودان و همکاری ژنرال عبدالفتاح السیسی، رییس جمهوری مصر با شورای نظامی انتقالی سودان و از اتحادیه آفریقا به خاطر همکاری‌ با سودان ابراز تشکر کرد.

سپهبد عبدالفتاح البرهان «سعودی و امارات را دارای نزدیک‌ترین روابط با سودان دانست و تاکید کرد که روابط خارطوم با ریاض و ابوظبی در جهت آینده‌ای بهتر است ...این یک تعارف نیست.»

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید