یک خانواده سوری از دولت بلژیک بدلیل صدور نکردن ویزای حقوق بشری شکایت کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

منابع خبری بلژیک جمعه 26 آوریل گزارش دادند، دادگاه حقوق بشر اروپا جلسه‌ای مهم درباره شکایت یک خانواده سوری علیه دولت بلژیک برگزار کرد.

این جلسه دادگاه که در نوع خود بی‌سابقه است مربوط به شکایت یک زوج سوری و دو فرزندشان ساکن شهر حلب سوریه است. آنها برای فرار از جنگ در سال 2016 خود را به لبنان رساندند و در سفارت بلژیک در این کشور درخواست ویزای حقوق بشری کردند.اما دولت بلژیک با صدور ویزا مخالفت کرد.

اولیویه استاین، وکیل این خانواده می‌گوید، آنها تمام شرایط دریافت ویزای حقوق بشری را داشتند، چرا که شهر آنها مرتبا زیر بمباران قرار داشته است و جان این خانواده با کودکان خردسال در خطر بوده است.

به گزارش یورونیوز، دلیل ارسال چنین پرونده‌ای به دادگاه حقوق بشر اروپا این است که پارلمان اروپا قانون «ویزای حقوق» بشری را برای اجرا در تمام کشورهای عضو اتحادیه اروپا تصویب کرده است اما دولت بلژیک دلیل عدم اجرای این قانون را مغایرت آن با قوانین داخلی این کشور عنوان کرده است.

در چهار سال اخیر بیش از 17هزار پناهجو برای رسیدن به اروپا تنها در دریای مدیترانه جان‌های جان را از دست دادند.

پارلمان اروپا قانونی را تصویب کرد که طی آن تمام کشورهای عضو ملزم می‌شوند در شرایط سخت برای پناهجویان از «کشور مبدا ویزای حقوق بشری» صادرکنند. بدین ترتیب بسیاری از پناهجویان مجبور نمی‌شوند برای رسیدن به اروپا جان خود را به خطر بیندازند.

اولیویه دو شوتر نماینده سازمان ملل در کمیساریای حقوق بشر و استاد دانشگاه که در این دادگاه حاضر بود، گفته است، حکم دادگاه در صورتی که علیه تصمیم دولت بلژیک باشد به نوعی قانون اعطای ویزای حقوق بشر را از حالت انفعال در می آورد. به این ترتیب افرادی که این ویزا در شرایط سختِ جنگی و یا قحطی شامل‌شان می‌شود می‌توانند برای این ویزا درخواست بدهند و مستقیما آن را با اتحادیه اروپا مطرح کنند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید