ترکیه با احداث دیواری به ارتفاع 3 متر عفرین را از سوریه جدا کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
4 دقيقه (Reading time)

برغم اشاره‌های تلویحی «شوراهای سوریه دمکراتیک» و بازوی مسلح آن به احتمال وقوع درگیری با ارتش ترکیه و مخالفان مسلح سوری مورد حمایتش در شهر عفرین، اما به نظر می‌رسد که آنکارا همچنان در تلاش است تا این شهر واقع در شمال غربی سوریه را عملا به خاک خود ملحق کند.

ارتش ترکیه از چند روز پیش، به طور علنی اقدام به احداث دیواری حائل در اطراف بعضی از روستاهای حومه شهر عفرین کرد.
این دیوار به‌طور ویژه روستاهایی در اطراف روستاهایی ایجاد خواهد شد که از طرفی در مسیر خط رویارویی میان ارتش ترکیه و گروه‌های مورد حمایتش از یک سوی و نیروهای رژیم بشار اسد و پست‌های دیدبانی نیروهای روسیه از سوی دیگر قرار دارد.

بنا به گزارش دیدبان حقوق بشر سوریه این دیوار که ارتفاع آن به 3 متر می‌رسد علاوه بر اینکه به عنوان کمربندی امنیتی خواهد بود، همچنین به منظور جداسازی عفرین از خاک سوریه ساخته می‌شود.

ترکیه عملا بخش‌هایی از پروژه احداث دیوار را در برخی از روستاها که به فاصله 10کیلومتری شمال شرقی مرکز شهر عفرین قرار دارند، به اتمام رسانده است.

با اینکه برخی رسانه‌های ترکیه و سوری نزدیک به آنکارا از این دیوار حائل به عنوان «پایگاه نظامی ترکیه» نام برده‌اند، اما رامی عبدالرحمن، مدیر دیدبان حقوق بشر سوریه در گفت‌وگو با «العربیه» این ادعا را رد کرد.

بعضی از ساکنان شهر عفرین که در پی عملیات نظامی ترکیه موسوم به «شاخه زیتون» در اوایل سال 2018 علیه یگان‌های مدافع خلق، مجبور به ترک خانه‌هایشان شدند، مسکو را متهم می‌کنند که از منافع ترکیه در عفرین محافظت می‌کند. آنها این موضوع را با احداث دیوار حائل در نزدیکی پست‌های دیدبانی روسیه و بدون اینکه واکنشی را نشان دهند، مرتبط می‌دانند.

حمایت مالی قطر؟!

علاوه بر احداث دیوار حائل، پایگاه اطلاع‌رسانی «عفرین پست» در وب‌سایت خود به مناقصه‌ای برای احداث 20 مقر نظامی با ارزشی بالغ بر 2 میلیارد لیر سوریه، اشاره کرد که آنکارا پیشنهاد آن را به شرکت‌های ساختمانی ترکیه‌ داده است.

وب‌سایت «عفرین پست» در گزارش خود در اینباره نوشت «مقرهای نظامی یادشده، برج‌های حراست هستند که از قلعه سمعان در جنوب آغاز و تا ناحیه شیراوا ادامه یافته و به سه راهی شهر اعزاز در شمال سوریه که هم‌اکنون تحت کنترل نیروهای ترکیه است ادامه خواهد یافت.»

این وبسایت افشا کرد که «قطر از پروژه ترکیه حمایت مالی می‌کند» و در ادامه افزود که «آنکارا در تلاش است تا مرزهای خود با سوریه را از نو ترسیم کند تا از این طریق منطقه عفرین را به خاک خود ملحق کند.»

ترکیه سال‌ها پیش نیز در اقدامی مشابه، دیوار حائلی در سراسر مرزهای جنوبی خود با خاک سوریه و به ویژه در مرزهای خود با مناطق کردنشین واقع در خاک سوریه کرد.

«سد ترکیه»

ترکیه در حالی از این دیوار حائل در مرز خود با سوریه به عنوان «سد ترکیه» نام می‌برد که رسانه‌های رسمی این کشور از آن به عنوان سومین دیوار حائل طولانی در جهان یاد کرده و درازای آن را 911 کیلومتر اعلام کردند.

عملیات نظامی ترکیه علیه «یگان‌های مدافع خلق» در عفرین که آنکارا آن را در فهرست «گروه‌های تروریستی» خود قرار داده، زیرا این تشکیلات را وابسته به حزب ممنوعه «کارگران کردستان» می‌داند، بنا بر آمار سازمان ملل متحد تاکنون منجر به آواره شدن بیش از نیمی از ساکنان شهر عفرین و حومه آن شده است.

هزاران تن از اهالی عفرین که در پی عملیات نظامی ترکیه آواره شده‌اند هم‌اکنون در اردوگاه‌هایی در منطقه الشهباء در نزدیکی شهر حلب سوریه به سر می‌برند.

این در حالی است که سازمان‌های مخالف حضور ترکیه در این منطقه، ارتش ترکیه و گروه‌های متحدش را به نقض حقوق ساکنان باقیمانده در شهر عفرین متهم می‌کنند.

دیدبان حقوق بشر که یک سازمان حقوقی بین‌المللی است در این راستا اشاره کرد که گروه‌های مسلح مورد حمایت ترکیه مانند «ارتش آزاد سوریه» دارایی‌های غیرنظامیان کُرد در عفرین را به غارت برده و نابود کردند.

سازمان دیدبان حقوق بشر همچنین افزود: «گروه‌های مسلح مخالف رژیم سوریه، جنگجویان و خانواده‌هایشان را در منازل اهالی عفرین اسکان داده و دارایی‌های شهر را بدون پرداخت غرامتی به صاحبان آن از میان بردند.»

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید