فرستاده سازمان ملل به یمن: نیروها تا چند هفته‌ دیگر از الحدیده عقب‌نشینی می‌کنند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

مارتن گریفتس، فرستاده ویژه سازمان ملل در امور یمن پنج‌شنبه 17 آوریل ضمن اشاره به این‌که تاکنون توافقی بر سر توزیع مجدد نیروهای امنیتی در الحدیده حاصل پس از عقب‌نشینی نیروها نشده است، پیش‌بینی کرد که تا چند هفته دیگر عقب‌نشینی از الحدیده انجام شود.

به گزارش خبرگزاری رویترز، مارتن گریفتس، پنج‌شنبه اعلام کرد احتمال می‌رود دو طرف درگیر در جنگ یمن طی هفته‌های آینده در اقدامی مثبت، نیروهای خود را از شهر ساحلی الحدیده خارج کرده تا مقدمات گفت‌وگوهای سیاسی جهت پایان دادن به جنگ چهار ساله در این کشور، فراهم شود.

مارتن گریفتس در گفت‌وگویی تلفنی با خبرگزاری رویترز گفت که او روز یکشنبه توافق‌نامه‌ای رسمی از سوی دولت قانونی یمن و شبه‌نظامیان حوثی هم‌پیمان با ایران دریافت کرده تا مرحله اول که شامل جابجایی نیروها است، محقق شود.

او در ادامه افزود که هم‌اکنون رایزنی‌هایی درباره مرحله دوم این توافق‌نامه در حال انجام است.

فرستاده ویژه سازمان ملل متحد در امور یمن دوشنبه گذشته گفت که طرفین درگیر در جنگ یمن با جابه‌جایی نیروهای ناظر سازمان ملل در الحدیده موافقت کرده‌اند.

او طی نشست شورای امنیت سازمان ملل متحد گفت که «پس از تحقق پیشرفت در پرونده الحدیده، در حال تدارک برای آغاز گفت‌وگوهای سیاسی» است.

مارتن گریفتس در ادامه افزود: «به مرحله دوم از توافق الحدیده منتقل خواهیم شد که مربوط به جابه‌جایی نیروهای محلی در این شهر است.»

او همچنین افزود: «ما باید قبل از انتقال به مرحله راه حل سیاسی پیشرفت ملموسی را محقق سازیم.»

گریفتس همچنین ضمن اشاره به این‌که روند اجرایی شدن توافق استکهلم خیلی به تاخیر افتاده، تاکید کرد که ژنرال لولیسگارد تلاش‌های زیادی را برای اجرایی کردن توافق سوئد انجام داده است.

فرستاده سازمان ‌الملل در امور یمن همچنین اظهار داشت که تعداد قربانیان جنگ در میان غیر‌نظامیان به طور قابل ملاحظه‌ای کاهش یافته است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید