سعودی رتبه دوم جهان را در میان بهترین اماکن سرمایه‌گذاری خارجی کسب کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
5 دقيقه (Reading time)

مجله خبری-تحلیلی آمریکایی «یو اس نیوز اند ورلد ریپورت» در جدیدترین گزارش خود با اعلام اینکه پادشاهی عربی سعودی در میان بهترین اماکن برای سرمایه گذاری خارجی رتبه دوم را به خود اختصاص داده است، گفت:« سعودی از شایستگی هایی در زمینه کاهش هزینه های تولید و دارایی های استراتژیک برخوردار است که آن را به منطقه ای بسیار جذاب برای سرمایه گذاری های خارجی تبدیل کرده است».

در این گزارش گفته شده که بانک جهانی 4 عامل اصلی را به عنوان عوامل تشویق کننده شرکت های خارجی برای سرمایه گذاری در کشورهای دیگر معرفی کرده که از جمله آن منابع طبیعی که ممکن است در بازارهای شرکت های سرمایه گذار خارجی یا بازارهایی که می توانند از طریق آنها به مصرف کنندگان جدیدی برسند، موجود نباشد.

مجله «یو اس نیوز» گفت سعودی از شایستگی ها و قابلیت هایی در زمینه کاهش هزینه های تولید و دارایی های استراتژیک از قبیل فناوری ها و برندها و نشانه ای تجاری و کانال های توزیع برخوردار است که آن را به منطقه ای بسیار جذاب برای سرمایه گذاری های خارجی تبدیل کرده است
این مجله آمریکایی کشورها را طبق یک نظرسنجی جهانی از نزدیک به 7000 شخصیت تصمیم گیرنده در زمینه تجارت، و بر اساس 8 ویژه گی اصلی رتبه بندی کرده است که شامل: فساد، پویایی، ثبات اقتصادی، کارآفرینی، محیط مالیاتی مناسب برای سرمایه گذاری، ابداع، نیروی کار ماهر و تجربیات در زمینه فناوری، هستند.

کشور اروگوئه در صدر این جدول قرار گرفته و پس از آن پادشاهی عربی سعودی در جایگاه دوم و پس از آن کشورهایی نظیر کاستاریکا، لوکزامبورگ و هند به ترتیب در رتبه های سوم، چهارم و پنجم قرار گرفته اند.

جلب اعتماد جهانی

سعودی اقدامات فراوانی را برای گشایش اقتصاد خود به روی سرمایه گذاران خارجی و بهبود محیط سرمایه گذاری و تقویت شفافیت برای جذب سرمایه گذاری های خارجی اتخاذ کرده است.

در همین راستا در روزهای گذشته اولین عرضه اوراق قرضه شرکت آرامکو سعودی در بازارهای جهانی رکورد شکنی کرده به طور که اولین مرحله از عرضه اوراق بین المللی این شرکت تقاضاهایی با ارزش 100میلیارد دلار یعنی به میزان 10 برابر میزان مورد نظر را در پی داشته که این خود منعکس کننده اعتماد جهانی به درآمدهای مالی شرکت و اقتصاد سعودی و موسسه های این کشور است.

خبرگزاری رویترز در این رابطه در گزارش خود به نقل از منابع آگاه در اینباره نوشت که استقبال از مرحله اول عرضه اوراق آرامکو که از ارزش پیشنهادی 10 میلیارد دلار بالا رفته و از سد 100میلیارد دلار گذشته است نشان از اعتماد بالای جهان به بازار سرمایه گذاری سعودی دارد.

پیوستن به شاخص های جهانی

رویترز همچنین تقاضا برای اوراق قرضه آرامکو را بالاترین در میان بازارهای تازه تاسیس عنوان کرد که با سودهای بزرگی که شرکت دولتی آرامکو به دست آورده، گروه وسیعی از سرمایه گذاران خارجی را به خود جذب کرده است.

در روز 18 ماه مارس گذشته اولین مرحله از پیوستن بازار سعودی به شاخص های بازار بورس جدید التاسیس، فوتسی راسل FTSE Russell’s انجام شد که طی آن %10 از بازار سعودی به این بازارهای الحاق شد، اما مرحله دوم در روز 22 آوریل آینده با الحاق %15 درصد از بازار صورت خواهد گرفت.

پیوستن بازار سعودی به شاخصهای بازارهای جدید التاسیس فوتسی راسل در 5 مرحله انجام خواهد شد. و این در حالی است که مرحله سوم آن در 24 ژوئن آینده و چهارم آن در 23 دسامبر امسال و پنجم آن در23 دسامبر سال آینده صورت خواهد گرفت که در هر کدام از این سه مرحله اخیر %25 از بازار الحاق خواهد شد.

توسعه روزافزون اقتصادی

بنا به داده های هیأت کل آمار سعودی، اقتصاد پادشاهی عربی سعودی در سه ماهه پایانی از سال گذشته با بالاترین شتاب خود از زمان آغاز سال 2016 تاکنون توسعه یافته که در این میان بخش نفت توسعه یافته اما در بخش غیر نفتی توسعه به کندی صورت می گیرد.

در این راستا تولید ناخالص ملی سعودی در سه ماهه چهارم سال به میزان %3.59 بر اساس سالیانه و در سه ماهه سوم سال به میانگین سالیانه %2.5 افزایش یافت.

این در حالی است که بخش نفت نزدیک به %6 بر اساس سالیانه رشد کرده و بخش غیر نفتی نیز چیزی بالغ بر %1.8 توسعه یافت که این خود در راستای تلاش های پادشاهی عربی سعودی برای تنوع بخشی به اقتصادش اهمیت دارد که نسبت به میزان %2.1 در سه ماهه سوم از سال گذشته کاهش نشان می‌دهد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید