فایننشیال تایمز: بالا رفتن بهای نفت نقش سعودی در ثبات بازار را افزایش داد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
6 دقيقه (Reading time)

روزنامه فایننشیال تایمز در گزارشی نوشت، افزایش بهای نفت به ویژه رسیدن بهای هر بشکه به 70 دولار نقش سعودی، بزرگترین تولید کننده نفت در جهان و مسئولیت این کشور به عنوان نیرویی برای برقراری ثبات در بازارهای جهانی نفت افزایش داده است.

این روزنامه با اشاره به قرار گرفتن شرکت آرامکو سعودی در جایگاه رفیع مالی در سطح بین المللی طی هفته گذشته، نوشت:« با توجه به این رویدادها پادشاهی سعودی همچنان با حفظ نقش سنتی خود در برقراری ثبات در بازارهای نفتی مسئول خواهد بود».

فایننشیال تایمز ضمن اشاره به افزایش %30 بهای نفت در بازارهای جهانی از اوایل سال جاری و صعود مجدد آن تا سقف 70 دلار در بشکه نوشت، علل زیادی می تواند در افزایش بهای نفت دخیل باشد که از جمله آن کاهش تولید نفت ونزوئلا در پی فروپاشی اقتصادی و سیاسی در این کشور همزمان با شدت یافتن تحریم های آمریکا بر این کشور، احتمال افزايش تحریم های واشینگتن علیه ایران در ماه‌های آینده، و بحرانی تر شدن اوضاع لیبی و ناآرامی سیاسی در الجزایر از مهمترین علل افزایش بهاى نفت است.

این روزنامه با اشاره به منع صادرات نفت ایران و ونزوئلا از بازارهای نفت جهانی پیش بینی کرد در ماه‌های آینده روزانه یک میلیون بشکه از نفت خام عرضه شده در بازارهای جهانی کم شود که این علی رغم ابراز تردیدها درباره اقتصاد جهانی میتواند افزایش حاد بهای نفت در بازار را به همراه داشته باشد.

روزنامه فایننشیال تایمز همچنین نوشت، واکنش سعودی به فشارهای وارده بر بازار نفت معنادار بوده به طوری که از ماه نوامبر اعلام کرد که میزان تولید خود را در کنار گروه اوپک پلاس شامل بزرگترین تولید کنندگان نفت غیر عضو اوپک مانند روسیه، کاهش می دهد و با این اقدام توانست اهداف بیشتری را محقق کند.

سعودی از ماه نوامبر با کاهش 1.2میلیون بشکه‌ای در روز میزان تولید نفت خود را از 11میلیون بشکه در روز به 9.8 میلیون بشکه در روز کاهش داد که این میزان کاهش چیزی معادل میزان تولید نفت روزانه در بریتانیا است.

همچنین این میزان کاهش تولید نفت بیش از سهم سعودی در میزان مجموع کاهش تولید نفت گروه اوپک پلاس بود چیزی که موجب شده تمامی آژانس‌های بررسی انرژی و اداره اطلاعات انرژی آمریکا کمبود 400 هزار بشکه ای نفت در بازار را برای اواسط سال جاری پیش بینی کنند.

این آمار مبتنی بر داده‌های تولید مربوط به ماه مارس گذشته است و شامل هر گونه مقادیری که ممکن است در ماه های آینده از بازار حذف شوند، نیست. بدین ترتیب اگر یک میلیون بشکه نفت دیگر به هر نحوی از بازار حذف شود در آن صورت شاهد نزاع گسترده میان پالایشگاه‌های نفتی و در سرتاسر جهان بر سر میزان بشکه‌های نفت عرضه شده در بازارهای جهانی خواهیم بود تا نیازهای روزافزون و ضروری خود را برآورده سازند.

مایکل تران، کارشناس نفتی در گروه «آر بی سی» کاپیتال مارکتس در هفته جاری گفت:« بهبود نفت به دلیل امور ژئوپلیتیک موجب بالا رفتن بهای آن تا سقف 80 دلار در بشکه در تابستان آینده خواهد شد».

این در حالی است که در شرایط کنونی میانگین بهای 75 دلار در هر بشکه برای مابقی روزهای سال جاری پیش بینی می شود.

این کارشناس نفتی افزود، به همین دلیل باید این سئوال را مطرح کرد که آیا سعودی در این ارتباط نقش دارد یا خیر؟.

او ادامه داد: «واضح است که سعودی در افزایش بهای نفت نقش داشته و با قدرت در راستای تحقق این هدف گام برداشته است».

وی در ادامه توضیح داد که سعودی سال گذشته هنگامی که تولید خود را قبل از ازسرگیری تحریم های آمریکا علیه ایران افزایش داده بود، احساس می کرد که در تنگنا قرار گرفته بود که این با توجه به اینکه واشینگتن تعدادی از مشتریان نفت ایران را مورد استثناء و از تحریم معاف کرده بود، قابل درک بود زیرا که آن رویکرد سعودی را در موضع اقتصادی سختی قرار داده بود.

این کارشناس نفتی گفت اینبار اما اقدام سعودی در تثبیت قیمت نفت هر چند تا حدودی با تاخیر هدفمند صورت گرفته، اما قابل درک است و حتی فشارهای دونالد ترامپ، رییس جمهوری آمریکا بر اوپک، که می خواست تا به نفع بهبود اقتصاد جهانی و کمپین آینده برای حمایت از انتخاب مجدد وی بهای نفت در بازارها را افزایش ندهند، کارساز واقع نشد.

این کارشناس نفتی اظهار داشت: اگر سعودی می خواهد جایگاه خود به عنوان مسئول تثبیت کننده بازار نفت را حفظ کند می بایست اقدامات سریعی را در راستای رسیدن به فهم و پیش بینی های درست درباره آینده تولید نفت در ایران و ونزوئلا داشته باشد، کما اینکه تغییر در میزان تولید نفت لیبی می تواند هر آن تاثیر غیر قابل پیش بینیی بر بازار داشته باشد، به همین منظور سعودی باید در حال حاضر آمادگی خود برای دخالت در برابر هر گونه تاثیرپذیری و جلوگیری از کاهش تولید را اعلام کند که در این صورت نیازی برای به مورد اجرا گذاشتن سهم خود از کاهش تولید نفت نخواهد داشت، اما در عین حال باید تمایل خود برای بازگردادن میزان تولید نفت خود به سطحی که هماهنگ با اهداف مورد توافق اوپک باشد را حفظ کند که این می تواند تاثیر بسزائی بر ایجاد تعادل در بازار نفت داشته باشد.

علاوه بر آن کاهش بهای نفت نیز میتواند فواید اضافی برای سعودی به همراه داشته باشد و از آن جمله میتوان به به تاخیر افتادن افزایش حتمی تولید نفت شیل آمریکا اشاره کرد که پیش بینی می شود با افزایش بهای نفت به 80 دلار در بشکه، به سرعت گسترش یابد.

از طرفی ممکن است سعودی به این نتیجه برسد که این اقدام به مصلحت آن نباشد و درآمدهای کوتاه مدت را بر ثبات بازار ترجیح دهد.

اما در عین حال و در حالی که تقاضا برای خرید نفت در دراز مدت با چالش‌های سئوال برانگیزی مواجه است تثبیت نقش سعودی به عنوان بازیگر مسئول تنظیم کننده ثبات در بازار نفت، باعث می‌شود که اقتصاد ریاض که اغلب بر درآمدهای نفتی متکی است منافع اضافی بیشتری را در این میان داشته باشد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید