ارتش لیبی: قطر از سال 2011 از شبه‌نظامیان «تروریست» پشتیبانی می‌کند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

احمد المسماری سخنگوی ارتش ملی لیبی چهارشنبه 17 آوریل، قطر و وزیر امور خارجه‌اش را به دخالت در امور داخلی لیبی از راه پشتیبانی مالی و تسلیحاتی متهم کرد که به گفته او از سال 2011 آغاز شده است.

این سخنان پس از آن مطرح می‌شود که محمد بن عبدالرحمن وزیر امور خارجه قطر، در توئیتی، علیه نیروهای ارتش ملی لیبی موضع گیری کرد.

او ارتش لیبی را «گروه شبه‌نظامی» نامید و به حمله لفظی به خلیفه حفتر فرمانده ارتش، او را به مانع‌تراشی در برابر تلاش‌های بین‌المللی برای صلح در لیبی متهم کرد.

به نظر می‌رسد پیشروی ارتش لیبی در جنوب طرابلس پایتخت این کشور، قطر را بر آن داشت تا موضعش را علنی کرده و از گروه‌های مسلح در طرابلس که برخی از آن‌ها در فهرست‌های تروریستی قرار گرفته‌اند، اعلام حمایت کند.

این اظهار نظر با رایزنی‌های قطر با ایتالیا هم‌زمان شده است. ایتالیا نیز در برابر ارتش لیبی قرار دارد و فرانسه را متهم می‌کند که به ارتش برای ورود به طرابلس چراغ سبز نشان داد.

شایان ذکر است که وزیر امور خارجه قطر در سفرش به ایتالیا، خواستار تحریم تسلیحاتی ارتش ملی لیبی شده بود. او از ارتش خواست از مناطقی که اخیرا به کنترل درآورده، خارج شود.

به نظر می‌رسد قطر، ترکیه و ایتالیا، در مسیر حمایت از دولت وفاق به ریاست فایز السراج و پشتیبانی از گروه‌های مسلح حرکت می‌کنند.

از سویی غسان سلامه نماینده سازمان ملل متحد در امور لیبی، از دو دستگی در شورای امنیت درباره بحران این کشور هم‌زمان با بحرانی‌تر شدن اوضاع، ابراز نگرانی کرد. او گفت که هیئت نمایندگی سازمان ملل متحد با دو طرف برای آتش‌بس به توافقاتی دست یافته است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید