پیش‌نویس قطعنامه بریتانیا برای برقراری آتش‌بس میان طرف‌های درگیر در لیبی

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

بریتانیا سه‌شنبه 16آوریل با ارائه طرح پیش‌نویس قطعنامه‌ای به شورای امنیت سازمان ملل متحد درباره لیبی، خواستار برقراری آتش‌بس میان طرف‌های درگیر در این کشور شد.

طرح اولیه پیش‌نویس قطعنامه شورای امنیت درباره لیبی که نسخه‌ای از آن به دست «العربیه» رسیده، قرار است طی روزهای آینده از سوی کشورهای عضو شورای امنیت مورد بحث قرار گیرد.

در طرح بریتانیا نسبت به اقدامات نظامی در نزدیکی طرابلس، پایتخت لیبی که عنوان «تهدیدکننده ثبات در لیبی» توصیف شده، ابراز نگرانی شده است.

در پیش‌نویس قطعنامه ارائه شده به شورای امنیت از تمامی طرف‌های درگیر در لیبی خواسته شده تا فورا آتش‌بس و آرامش را برقرار کرده به آن پایبند شوند.

قطعنامه پیشنهادی بریتانیا از کشورهای عضو دائم و غیردائم شورای امنیت خواسته شده تا از نفوذ خود در میان طرف‌های درگیر در لیبی بهره گرفته و آنها را به اجرای مفاد این قطعنامه ملزم کنند.

در پیش‌نویس این قطعنامه آمده است که شورای امنیت نسبت به تاثیر خطرناک عملیات‌ نظامی جاری بر اوضاع انسانی در لیبی شدیدا نگران است.

قطعنامه بریتانیا بر ضرورت اتخاذ کلیه گام‌های لازم به منظور تضمین رساندن غیرمشروط کمک‌های بشردوستانه در لیبی تاکید شده است.

بریتانیا در پیش‌نویس قطعنامه خود به شورای امنیت بر ضرورت پیوستن طرف‌های لیبیایی به روند گفتگو‌ها تحت نظارت فرستاده ویژه سازمان ملل متحد و به منظور ایجاد راهکاری سیاسی برای برون‌رفت از بحران در لیبی تاکید کرده است.

شایان ذکر است که شورای امنیت سازمان متحد اوضاع جاری در لیبی را تهدیدی برای صلح و امنیت بین‌المللی دانسته است. این رویکرد اشاره به این دارد که صدور هر گونه قطعنامه‌ای درباره لیبی از سوی شورای امنیت در چارچوب فصل هفتم از منشور سازمان ملل متحد خواهد بود.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید