نزار زکا از زندان اوین به العربیه: کشورم زیر سلطه است؛ مقامات لبنان فراموشم کردند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

شبکه العربیه روز گذشته گفت‌گویی تلفنی با نزار زکا، زندانی لبنانی در زندان اوین انجام داد.

این گفت‌و‌گو همزمان با انتخابات پارلمانی فرعی شهر طرابلس که زکا خود را نامزد آن کرده است، انجام شد.

این زندانی لبنانی توضیح داد که به منظور فراموش نشدن مساله‌اش در زندان اوین خود را نامزد انتخابات پارلمانی لبنان کرد.

نزار زکا از اهالی طرابلس خواست تا در انتخابات پارلمانی فرعی به او رای بدهند تا در شرایط غیر انسانی سختی که در آن به سر می‌برد با او اعلام همبستگی کرده باشند.

نزار زکا، گروگان لبنانی در ایران

زکا گفت: «من نامزد انتخابات شدم تا آنچه بر من رفت بر دیگری نرود»، او بیان کرد که در شرایط بسیار سختی در زندان اوین به سر می‌برد و در ادامه توضیح داد که او 50 زندانی دیگر در یک زیرزمینی زندانی هستند و آنها تنها روزی یک ساعت هنگام نهار خوردن، نور آفتاب را می‌بینند.

زکا گفت که سلول انفرادی که مدت سه سال است در آن به سر می‌برد فقط دو متر عرض و یک متر طول دارد.

این زندانی لبنانی تاکید کرد که نصف وزن خود را طی مدتی که زندانی بوده از دست داده است و افزود که به دلیل وضعیت سلامتی‌اش نمی‌تواند بار دیگر دست به اعتصاب غذا بزند.

نزار زکا، گروگان لبنانی پیشتر دست به اعتصاب غذا زده بود
نزار زکا، گروگان لبنانی پیشتر دست به اعتصاب غذا زده بود

زکا پیشتر در اعتراض به شرایطی که در آن به سر می‌برد و به منظور مورد توجه قرار گرفتن وضعیت‌اش دست به اعتصاب غذا زده بود.

«میهنم زیر سلطه است و دولت حق تصمیم‌گیری ندارد»

زکا در ادامه به العربیه گفت که لبنان «تحت تسلط دیگران است» و «دولت حق ‌تصمیم‌گیری» ندارد، او اظهار امیدواری کرد که لبنان بتواند توازن خود را بازیابد.

این شهروند لبنانی درباره مشارکت در انتخابات اخبر لبنان گفت او به تنهایی از سلول‌اش در زندان اوین میلیاردرهای لبنان را به چالش می‌کشد زیرا آنها می‌بایست از او دفاع می‌کردند.

او ابراز امیدواری کرد که رای‌دهندگان لبنانی با بیشترین تعداد به او رای بدهند تا صدای این اقدام در لبنان و در جهان بپیچد.

زکا تاکید کرد که مقامات لبنانی او را فراموش کرده‌اند و هیچکدام از آنها به دنبال مساله او نیست و از مقامات رسمی ایرانی درباره وضعیت‌اش پرس و جو نمی‌کنند.

نزار زکا از دعوت توسط مقام‌های ایرانی تا محکومیت

زکا کارشناس فن‌آوری اطلاعات است و از مدافعان آزادی بیان در اینترنت به شمار می‌رود. او همچنین دبیرکل سازمان اطلاعات و ارتباطات عربی و رئیس بخش سیاست عمومی در ائتلاف جهانی تکنولوژی و خدمات است. این ائتلاف جهانی بیش از 90 درصد صنعت فن‌آوری اطلاعات و ارتباطات در جهان را در اختیار دارد.

نزار زکا در سال 2015 و به دعوت مقامات ایران برای شرکت در یک کنفرانس با موضوع فن‌آوری اطلاعت به تهران رفت ولی در 18 سپتامبر همان سال زمانی که پس از پایان کنفرانس با یک تاکسی از هتل به فرودگاه تهران می‌رفت، ناپدید شد. او به دعوت شهیندخت مولاوردی، معاون امور زنان وخانواده رئیس‌جمهوری ایران به این کشور سفر کرده بود.

نزار زكا
نزار زكا

پس از ناپدید شدن این شهروند لبنانی-آمریکایی تلویزیون رسمی ایران اعلام کرد که نزار زکا به اتهام جاسوسی دستگیر شده است. در آن زمان درباره زکا شایع شد که او با افرادی از اپوزیسیون ایران در هماهنگی بود و دادگاه انقلاب او را به 10 سال زندان محکوم کرد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم