كشف گور دسته‌جمعی جدید کُردهایی که در نظام صدام کشته شده‌اند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

برهم صالح رئیس‌جمهوری عراق یکشنبه 13 آوریل گفت کشورش نباید «جنایت‌های صدام» را فراموش کرده یا به «حزب بعث صدامی» اجازه بازگشت به قدرت بدهد؛ سخنانی که در جریان حضور برهم صالح در واکاوی گوری دسته‌جمعی کُردهایی مطرح شد که در دوره نظام صدام حسن رئیس‌جمهوری پیشین عراق کشته شده‌اند.

به گزارش خبرگزاری رویترز، دفتر رئیس‌جمهوری عراق اعلام کرد که این گور اخیرا در منطقه‌ای صحرایی به فاصله 170 کیلومتر از غرب شهر السماوه کشف شده است. بنا بر این اعلام، این گور حاوی جنازه‌های ده‌ها کُردی است که توسط نیروهای دولت صدام حسین کشته شده‌اند.

این افراد و حدود 180 تن دیگر گمان می‌شود در جریان عملیاتی کشته شده‌اند که در دهه هشتاد قرن گذشته، نیروهای دولتی عراق علیه کُردها انجام دادند. آن عملیات «انفال» نام گرفت که طی آن از گازهای شیمیایی هم استفاده شد. در این عملیات برخی روستاها محو شد و هزاران کُرد هم آواره شدند.

صالح که خود کُرد است، در کنفرانس خبری گفت: «این یک جنایت جنگی است، این نسل کشی است در حق کسانی که تنها گناه‌شان کُرد بودن است و نظام نژادپرست جنایتکار آن‌ها را تهدیدی برای قدرت خود دانست، از این رو اقدام به نسل‌کشی کرد... این نظام همچنین در حق مردم‌مان در جنوب و مرکز دست به جنایت زد به این دلیل که آن‌ها حکومتش را قبول نداشتند و خواهان زندگی کریمانه بودند».

ئیس‌جمهوری عراق گفت: «عراق جدید نباید آن جنایت‌ها را فراموش کند».

بیشترین بازدید موضوعات مهم