سودان.. نتایج جلسه نمایندگان اپوزیسیون با شورای نظامی انتقالی

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

عبدالفتاح البرهان رئیس شورای نظامی انتقالی سودان شامگاه شنبه 13 آوریل با نمایندگان اپوزیسیون دیدار کرد؛ دیداری که «مثبت» توصیف شد و طی آن مقرر شد اپوزیسیون، شخصیت‌های پیشنهادی خود را برای عضویت در شورای انتقالی معرفی کند.

این دیدار در حالی برگزار شد که اپوزیسیون سودان بر پایبندی خود به تمام خواسته‌هایش تاکید دارد. این خواسته‌ها که در بیانیه‌ای با عنوان «اعلام آزادی و تغییر» درج شده، شامل مواردی از جمله دستگیری تمام فرماندهان امنیتی و اطلاعات که در خشونت و سرکوب دست داشتند و باز سازی ساختار دستگاه امنیتی می‌شود.

عبدالفتاح البرهان شنبه با نمایندگانی از ائتلاف نیروهای «آزادی و تغییر» دیدار کرد که «تجمع اصحاب حِرَف»، «ائتلاف ندای سودان»، «نیروهای اجتماع ملی» و سازمان‌های سیاسی و مدنی دیگر می‌شود.

عمر الدقیر از شخصیت‌های اپوزیسیون و رئیس حزب «کنگره سودانی» که در جلسه حضور داشت، خطاب به تحصن کنندگان در مقر فرماندهی کل نیروهای مسلح گفت: «دیدار مثبت بود».

الدقیر گفت: «رئیس شورای نظامی به ما گفت دستورالعملی برای لغو تمام قوانین محدود کننده آزادی‌ها صادر خواهد شد».

او افزود که هیئت اپوزیسیون از شورای نتظامی خواست، به وعده‌اش در آزادی همه زندانان از جمله زندانیان دارفور و البوشی و محاکمه و قصاص تمام کسانی که در فساد و خون‌ریزی‌ها نقش دارند، عمل کند.

الدقیر گفت که تحن تا زمان عملی شدن تمام وعده‌ها ادامه خواهد یافت و البرهان، دستور اجرای این وعده‌ها را در نزدیک‌ترین زمان ممکن صادر کرد. در مقدمه این وعده‌ها، لغو قوانین محدود کننده آزادی‌ها، باز ستانی املاک کشور از مراکز حزب کنگره ملی و باز سازی دستگاه امنیتی به گونه‌ای است که ضامن عدم تخریب زندگی مردم باشد.

از سویی محمد فاروق سخنگوی رسمی «نیروهای ندای سودان» و رئیس ائتلاف ملی سودان به العربیه گفت: «نیروهای آزادی و تغییر که جنبش مردمی را رهبری می‌کند، آماده است پس از عملی شدن وعده‌های عبدالفتاح البرهان، معترضان بخواهد به تحصن خود پایان دهند». او همچنین بر ضرورت افزایش شمار نمایندگان «نیروهای آزادی و تغییر» در روند سیاسی آینده هم تاکید کرد.

اعضایی غیر نظامی در شورای انتقالی

از سویی فعالانی که در جریان رویدادهای جلسه شورای نظامی انتقالی و ائتلاف سازماندهی کننده اعتراض‌ها قرار گرفته‌اند می‌گویند نمایندگان اپوزیسیون خواستار عضویت افرادی غیرنظامی در شورا شده‌اند و قرار است نام‌های پیشنهادی خود را یکشنبه (امروز) ارائه دهند.

پیش از این جلسه، «تجمع اصحاب حِرَف» سودان، بیانیه‌ها و مواضع شورای نظامی را «غیر قانع کننده» دانسته و خواستار ادامه اعتراض‌ها شده بود.

بیشترین بازدید موضوعات مهم