السیسی به ژنرال حفتر: مصر از ارتش ملی لیبی حمایت می‌کند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

عبدالفتاح السیسی رئیس جمهوری مصر، روز یکشنبه 14 آوریل گفت، مصر از تلاش های رویارویی و مقابله با شبه نظامیان افراطی جهت برقراری ثبات و استقرار در همه سرزمین لیبی حمایت می کند.

رئیس جمهوری مصر تاکید کرد که با وجود شبه نظامیان تندرو نمی تواند دولت مدنی و دارای حاکمیت ملی تشکیل داد.

السیسی در دیدار با ژنرال خلیفه حفتر فرمانده نیروهای مسلح لیبی، اعلام کرد، مصر از اقدامات برای بازسازی و توسعه لیبی در زمینه‌های مختلف برای تحقق آرمان‌های مردم این کشور حمایت می کند.

رئیس جمهوری مصر روز یکشنبه در کاخ «الاتحادیه» در قاهره با حفتر ملاقات کرد، در جریان این نشست او درباره آخرین تحولات سیاسی و نظامی لیبی با ژنرال حفتر بحث و گفتگو کرد.

رئیس جمهوری مصر در این دیدار ملاقات بر عزم این کشور برای حمایت از وحدت، ثبات و امنیت لیبی تأکید کردند.

السيسي وحفتر
السيسي وحفتر

ژنرال خلیفه حفتر کیست

ژنرال خلیفه حفتر یکی از مخالفان قذافی بود که پس از سال‌ها تبعید در سال 2011 از آمریکا به لیبی بازگشت و به جنبش علیه رهبر سابق معمر قذافی پیوست او از سوی شورای ملی موقت لیبی به ریاست نیروهای ارتش ملی زمینی برگزیده شد. حفتر از همان اوائل مخالفت شدید خود را با شبه نظامیان اسلامگرا اعلام کرد او معتقداست که سلاح تنها باید به دست دولت باشد و تنها ارتش و نیروهای امنیتی مانند پلیس و غیر مجار به حمل سلاح هستند اما گروههای وابسته به القاعده و غیره باید خلع سلاح شوند بسیاری از نظامیان لیبی به پیوستند و بلافاصله به قدرت در معادلات سیاسی لیبی تبدیل شد.

نظامیان تحت رهبری او موفق شدند نیروهای اسلام‌گرا را در سال 2017 از بنغازی بیرون کنند. زمانی که ژنرال حفتر در سال 2018 برای معالجه در بیمارستانی به پاریس سفر کرد رسانه‌های اسلامگرایان شایعه‌های زیادی در باره بیماری شدید او منتشر کردند اما او دوباره به سرعت باز گشت و در اولین اقدام با دیگر فرماندهان ارتش ملی لیبی طرح حمله به شهر «درنا» را ریخت و شبه نظامیان اسلامگرایان را از این شهر خارج کرد.

نیروهای تحت فرمان ژنرال حفتر در ماه ژانویه سال جاری «2019» توانستند مناطقی از جنوب لیبی را که حوزه‌های نفتی این کشور در آنجا هستند را به تصرف خود درآورند. از روز چهارشنبه گذشته سوم آوریل ارتش ملی لیبی به فرماندهی او اعلام کرد می‌خواهد پایتخت طرابلس را از وجود گروههای اسلامگرای مسلح پاکسازی کند.

طرابلس اکنون در دست دولت وفاق ملی به ریاست فائز السراج است این دولت از سوی جامعه جهانی به رسمیت شناخته شده است اما نتوانست پارلمان را با خود همراه کند.

ژنرال خلیفه حفتر از سوی برخی کشورهای اروپایی مانند فرانسه و شمار زیادی از کشورهای عربی مانند پادشاهی عربی سعودی، امارات متحده عربی، اردن هاشمی، پادشاهی بحربن و مصر از وی حمایت می کنند در مقابل ترکیه و قطر از اسلامگرایان و حکومت السراج در طرابلس حمایت می کنند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید