هادی: اولویت ما در حال حاضر شکست دادن کودتاست

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

عبدربه منصور هادی، رییس جمهوری یمن، روز شنبه 13 آوریل در سخنرانی خود به مناسبت افتتاج مجدد پارلمان پس از وقفه 4 ساله، گفت، اولویت دولت یمن در حال حاضر شکست دادن پروسه کودتگران حوثی برقراری صلح دائم در یمن است.

هادی گفت:«دولت یمن برای صلحی جامع مبتنی بر سه مصدر‌های سه گانه، (ابتکار کشورهای عربی برای صلح یمن، قطعنامه های شورای امنیت و گفتمان ملی یمنی‌ها) تلاش می کند اما شبه نظامیان حوثی مانع این تلاش‌ها می شوند و عمدا مانع موفقست پروسه هاس صلح می‌شوند».

هادی افزود: «تشکیل جلسه پارلمان به وضوح نشان دهنده شکست پروژه مخرب حوثی‌هاست».

هادی از حوثی‌ها پرسید:« آیا هنوز وقت آن نرسیده که حوثی‌ها سلاح را زمین بگذارند و به صلح روی آورند».

هادی از ملک سلمان بن عبدالعزیز پادشاه سعودی و شاهزاده محمد بن سلمان،ولیعهد سعودی به خاطر حمایت از مشروعیت دولت یمن تشکر کرد.

او اظهار داشت : «مهمترین اولویت در حال حاضر، شکست دادن کودتا است».

هادی اظهار داشت که حوثی‌ها همه ابتکارها و پیشنهادها برای گفتگو و صلح را رد کردند آنها تلاش می کنند همه راه حل‎های مسالمت آمیز را با شکست مواجه کنند امروز با بازگشایی پارلمان یکی از مهمترین نهادهای دولت یمن به ملت یمن باز می گردد من از همه نمایندگان که تاکنون به دلایلی نتوانستند به پارلمان بپیوندند دعوت می کنم که به پارلمان بازگردند.

هادی از جامعه بین المللی خواست تا در برابر کارشکنی حوثی‌ها در برابر پروسه‌های صلح موضع بگیرد. هادی حوثی‌ها را به سرقت کمک‌های ارسالی سازمان ملل متحده متهم کرد و گفت این گروه مواد غذایی سازمان ملل را برای تجارت و فروش و درآمد خود بکار گرفتند.

هادی گفت:«وظیفه دولت یمن تامین نیازهای ملت یمن است کارمندان دولت باید متعهد باشند کسانی که در خدمات رسانی به مردم یمن کوتاهی یا سهل انگاری می کنند خائن هستند».

رییس جمهوری یمن خواست که برغم تهدیدها و نقض حقوق آنها توسط حوثی‌ها، امیدوار باشند.

او گفت:«ما خواستار جنگ نیستیم و هر آنچه در توان داشتیم برای جلوگیری از ادامه جنگ انجام دادیم اما با همه این اوضاع من به پیروزی بر کودتاگران ایمان دارم و پس از آن با هم کشورمان را خواهیم ساخت».

هادی خطاب به حوثی‌ها گفت: «آیا وقت آن نرسیده که اسلحه‌ها را به زمین بگذاریم و صلح را آغاز کنیم؟ ما دستان خود را به برای صلح به سوی حوثی‌ها دراز می کنیم زیرا یمن برای ما از هر چیزی دیگری گرانتر است«.

هادی افزود: «سرنوشت حال و آینده یمن را رهن دشمنان این کشور نکنید. حوثی ها گلوله‌های خود را نه به سینه دشمن بلکه به سینه فرزندان یمن نشانه گرفته‌اند».

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید