پاپ فرانسیس برای برقرار صلح بر پای رهبران سودان جنوبی زانو زد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

پاپ فرانسیس رهبر كاثوليک‎های جهان که برای رسیدن به صلح در گوشه و کنار جهان از هیچ تلاشی فروگذار نیست، بعد از ظهر روز پنجشنبه 13 آوریل 2019 در دیدار با «سالوا کی یر» رئیس جمهوری سودان جنوبی و معاونین او در واتیکان، که قرار است از ماه آینده میلادی دولت جدید را تشکیل دهند، در حرکتی غیر منتظره، در مقابل آنها زانو زده و پای آنان را بوسید و گفت: «از صمیم قلب از شما می خواهم که از صلح حمایت کنید بگذارید در راه برقراری صلح موفق شویم صلح امکان پذیر است، به خلع سلاح احترام گذاشته شود، مردم از جنگ‌های گذشته به ستوه آمدند.»

رهبر کاتولیک‌های جهان با این کار رهبران سودان جنوبی را شگفت زده کرد رهبران سودان جنوبی در حالی که از این رفتار متواضعانه پاپ بهت زده شده بودند نمی‌دانستند چه عکس العملی در برابرش انجام دهند. برخورد پاپ فرانسیس پس از برگزاری مراسم سخنرانی‌ و نیایش در مقر اقامتش در رم صورت گرفت.

در این جلسه گفتگو سیلفا کی یر، رئیس جمهوری سودان جنوبی و ریک مشار، رهبر مخالفان سودان جنوبی حضور داشتند.

رهبر کاتولیک‌های جهان چندین بار خواهان بازگشت صلح برای مردم سودان جنوبی شده است.

سودان جنوبی 6 سال است که در جنگ داخلی خونین بین قبایل دینکا و نوئر بسر می برند ، جنگی که به گفته برخی منابع حقوق بشری دستکم 400 هزار قربانی گرفته است.

رهبر کاتولیک‌های جهان با اشاره به توافق ماه سپتامبر سال گذشته که بر اساس آن مسئولیت ملی تشکیل دولت جدید در سودان جنوبی از ماه مه آینده برعهده سالوا کی یر و معاونانش خواهد بود، گفت:« از شما سه نفر که توافق صلح را امضا کرده‌اید، به عنوان برادر می خواهم تا در صلح بمانید. صلح امکان پذیر است. »

طبق گزارش سازمان ملل در حال حاضر وضع فاجعه باری در سودان جنوبی شکل گرفته و نزدیک صد هزارنفر در این کشور جدید التاسیس با قحطی و گرسنگی روبرو هستند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید