تجمع گسترده الجزایری‌‌ها در پایتخت در هشتمین جمعه از آغاز اعتراضات

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

خبرنگار العربیه در الجزایر روز جمعه 12 آوریل از حضور گسترده نیروهای امنیتی و ارتش این کشور در مرکز شهر الجزیره پایتخت این کشور در هشتمین جمعه از آغاز اعتراضات مردمی که به برکناری عبدالعزیز بوتفلیقه و تشکیل حکومت حکومت انتقالی منجر شد، خبر داد.

طبق گزارش نیروهای امنیتی برای جلوگیری از برگزاری تظاهرات توسط مخالفان، تمام دروازه‌های ورودی پایتخت را بسته و ایستگاه‌های قطار را تعطیل اعلام کردند.

روز دوم آوریل عبدالعزیز بوتفلیقه، رئیس جمهوری الجزایر پس از هفته‌ها تظاهرات گسترده مردمی مسالمت آمیز علیه او بلاخره از قدرت کناره گیری کرد.

بوتفلیقه پیشتر گفته بود تا روز 28 آوریل که پایان چهارمین دور ریاست جمهوری اوست کناره گیری خواهد کرد اما رهبران معترضان حتی این پیشنهاد را رد کردند.

پس از برکناری بوتفلیقه ارتش الجزایر زمام امور را به دست گرفت و عبدالقادر بن‌صلاح، رئیس مجلس اعلای الجزایر، را به عنوان رئیس جمهوری موقت برای مدت سه ماه یعنی تا زمان انتخابات زمام امور را به دست گرفت.

عبدالقادر بن صالح اعلام كرد كه انتخابات ریاست جمهوری در تاریخ 4 جولای برگزار خواهد شد. او همچنین وعده داده كه به منظور تشکیل انتخاباتی سالم یک نهاد مستقل ناظر بر روند انتخابات تشکیل خواهد داد.

مخالفان الجزایر با انتخاب بن صالح مخالفت کردند و خواستار سرعت بخشیدن به روند دمکراسی و تغییرات کلی در نهادهای دولتی شدند.

بوتفلیقه در سال 1999 پس از مرحله‌ای خونین از جنگ داخلی دولت و اسلامگرایان که به گفته الجزایری‌ها به 150 هزار کشته منجر شد، به قدرت رسید او توانست جنگ داخلی را پایان و خونریزی را متوقف کند.

بوتفلیقه در سال 2013 سکته مغزی کرد و از آن زمان به ندرت در انظار عمومی ظاهر شد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید