ويدیو...لحظه بازداشت بنیانگذار ويكيليكس در لندن

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

پلیس بریتانیا روز پنجشنبه 11 آوریل جولیان اسانژ بنیانگذار ویکیلیکس را دستگیر کرد.

پلیس بریتانیا زمانی برای بازداشت رئیس ویکیلیکس در سفارت اکوادور اقدام کرد که سفارت اکوادر از اجازه ورود را به پلیس داده بود. او از سال 2012 تا کنون، در سفارت پناه برده بود. دولت اکوادر در اولین واکنش ضمن تایید خبر بازداشت از لغو پناهندگی او خبر داد.

لنین مورنو، ‌رئیس جمهوری اکوادور از لغو پناهندگی آسانژ خبر داده است و او گفته است که به دلیل نقض مکرر مقررات بین‌المللی‌ دولت اکوادور پناهندگی بنیانگذار ویکیلیکس را لغو کرده است.

ساییت ویکیلکس در توییتی اقدام دولت اکوادور در پایان دادن به پناهندگی آسانژ را نقض قوانین بین‌المللی خواند.

جولیان آسانژ در سال 2012 به سفارت اکوادور پناه برد. کشور سوئد در همان سال از بریتانیا درخواست بازداشت و استردادش را کرده بود.

آسانژ ، علاوه بر مسئله نقض قوانین بین المللی در فاش کردن اسرار کشورها به آزار جنسی دو زن در سوئد متهم است.

بنیانگذار ویکلیکس اسناد محرمانه دولت آمریکا را در وب‌سایت خود منتشر کرد، او بسیاری از سیاستمداران و رهبران کشورها و مکاتبات دیپلماسی آنها را فاش کرد. آسانژ از ترس استردادش به سوئد یا آمریکا به سفارت اکوادور در لندن پناه برد.

مایک پومپئو، وزیر امور خارجه ایالات متحده آمریکا، ویکی‌لیکس را «سازمان اطلاعات غیردولتی دشمن» توصیف کرده بود.

جولیان آسانژ بیش از 500 هزار سند محرمانه نظامی آمریکا را در وبگاه ویکی‌لیکس منتشر کرده است. سایت ویکیلکس سال‌هاست که به درز اطلاعات مهم و مخفی برخی کشورها بویژه ایالات متحده آمریکا و چندین شخصیت‌، و برخی رهبران سیاسی مشغول بوده است. به همین دلیل از جانب آمریکا تحت تعقیب است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید