منابع العربیه: عمر البشیر از ریاست‌جمهوری سودان کناره‌گیری کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

تلویزیون رسمی سودان صبح پنجشنبه 11 آوریل اعلام کرد تا ساعاتی دیگر «بیانیه مهمی: از سوی نیروهای مسلح پخش خواهد شد؛ در حالی که برخی خبرها از احتمال کودتای نظامی در کشور خبر می‌دهد.

خبرهای رسیده به العربیه به نقل از شاهدان عینی حکایت از آن دارد که نیروهای ارتش، کاخ ریاست‌جمهوری را محاصره کرده و اجازه ورود و خروج را نمی‌دهند. همچنین گفته می‌شود جلسه ستاد مشترک ارتش بدون حضور عمر البشیر رئیس‌جمهوری سودان تشکیل شد.

خبرها همچنین از ورود مجموعه‌ای از افسران ارتش به ساختمان تلویزیون رسمی سودان حکایت دارد. این افسران خواستار آن شدند که پخش همه شبکه‌ها یکسان شود.

از سویی خبرنگار العربیه گزارش داد که رادیو و تلویزیون رسمی سودان، سرودهای ملی پخش می‌کند؛ روندی که پیشتر قبل از هر کودتا روی می‌داد.
در همین حال شاهدان عینی می‌گویند که شمار زیادی از نیروهای ارتش با تجهیزات خود در محوطه ساختمان رادیو و تلویزیون حضور دارند.

سودان از دسامبر گذشته شاهد تظاهراتی خیابانی گسترده علیه دولت عمر البشیر رئیس‌جمهوری این کشور بود. در روزهای اخیر معترضان در محوطه ساختمان فرماندهی کل نیروهای مسلح تحصن کردند. تلاش نیروهای امنیتی برای متفرق کردن این تحصن نتیجه نداد.

شایان ذکر است که دستگاه امنیت و اطلاعات سودان چهارشنبه بیانیه‌ای صادر کرد که در آن آمده است «جنبش امت سودان را که الهام گرفته از روح جسور آوریل است» زیر نظر دارد. این بیانیه افزوده است که «حق تظاهرات مسالمت‌آمیز تا زمانی که بر پایه ضوابط باشد و حقوق دیگران رعایت شود، در قانون اساسی و میثاق‌نامه‌های حقوقی تضمین شده است».

این بیانیه افزود: «دستگاه از ابتدا تظاهرات را زیر نظر قرار داد و به وظایف قانونی خود در مراقبت از اوضاع عمل کرد. اوضاع به سمت تخریب، غارت، ترساندن مردم، قطع راه‌ها و تعدی به اموال عمومی و خصوصی پیش رفته است. همه این‌ها رفتارهایی منفی ناشی از بی عقلی و بی وجدانی است». این بیانیه از شهروندان خواسته است به «تلاش‌های جاری برای کشاندن کشور به سوی نا امنی» توجه کنند.

دستگاه امنیت و اطلاعات سودان تاکید کرده که می‌تواند با «قانون گریزان» چه «با زبان نصیحت و ملایمت چه با استفاده از زور» مقابله کند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید