ارتش سودان: البشیر از قدرت عزل و بازداشت شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

ارتش سودان روز پنجشنبه 11 آوریل 2019 در بیانیه‌ای اعلام کرد، ارتش این کشور عمر البشیر را از قدرت عزل و او را بازداشت کرده است.

ژنرال عوض بن عوف وزیر دفاع سودان در بیانیه ای اعلام کرد که ارتش این کشور کنترل اوضاع را به دست گرفته است. او گفت، عمر البشیر، رییس جمهوری، سودان از قدرت برکنار و بازداشت شده است.

ارتش سودان در بیانیه‌ای که دقایقی پیش از تلویزیون این کشور پخش شد، اعلام کرد، عمر البشیر رئیس جمهوری سابق به مکانی امن برده می‌شود.

ارتش سودان اعلام کرد، از امروز وضعیت فوق العاده به مدت 3 ماه ادامه ئخواهد یافت و ارتش همچنین زمام امور مرحله انتقالی را به مدت دو سال در دست خواهد داشت.

وزیر دفاع سودان در بخش دیگری از بیانیه گفت، یک شورای انتقالی نظامی در دوره انتقالی تشکیل می‌شود که جزییات و وظایف این شورا ساعاتی دیگر اعلام خواهد شد.

این درحالی است که جمعیت زیادی از مردم سودان در خیابان‌ها ریخته و ضمن پایکوبی و ابراز شادی از سرنگونی عمر البشیر خواستار حکومت مدنی غیر نظامی شدند.

ارتش سودان همچنین اعلام که وضعیت حالت فوق العاده، به مدت سه ماه و قانون منع آمد و رفت بعد از ساعت 10 شب به مدت یکماه اعمال خواهد شد همچنین فرودگاههای کشور به مدت 24 ساعت تعطیل است.

شورای نظامی دوره انتقالی ارتش همه نهادهای تابع ریاست جمهوری، شورای وزیران، شورای ملی و مسئولان ولایت‌ها و شوراهای قانونگذاری را منحل اعلام کرد.

ارتش اعلام کرد که همه ماسسات خدماتی در کشور را حفظ و آنها را تامین خواهد کرد.

وزیر دفاع سودان گفت که کمیتۀ عالی امنیت، که بحران را اداره می کند، مدت‌هاست سوء مدیریت، فساد و نامیدی مردم از اوضاع و نابرابری فرصت‌های برای فرزندان سودان را را زیر نظر داشته است.

وزیر دفاع سودان، از سوی کمیته امنیتی ارتش این کشور به خاطر کشته شدن شماری از سودانی‌ها در تظاهرات معذرت خواهی کرد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید