یمن.. بمباران دو پایگاه مهم حوثی‌ها در صنعا توسط جنگنده‌های ائتلاف

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

سرهنگ ستاد ترکی المالکی سخنگوی ائتلاف حمایت از دولت قانونی یمن گفت که فرماندهی نیروهای مشترک ائتلاف ساعت 4:17 صبح چهارشنبه 10 آوریل، طی عملیاتی دو پایگاه نظامی مشروع را در صنعا پایتخت یمن منهدم کردند.

به گفته ترکی المالکی، یکی از مواضع، کارگاهی است که شبه‌نظامیان از آن برای سر هم کردن و بمب‌گذاری هواپیماهای بدون سرنشین استفاده می‌کنند. موضع دوم یکی از انبارهای سکوهای پرواز و مجهز کردن هواپیماهای بدون سرنشین برای «انجام عملیات تروریستی» است.

المالکی ادامه داد که این عملیات، ادامه عملیات سابق است که در روزهای 19 ژاوویه 2019، 31 ژانویه 2019، 9 فوریه 2019 و 23 مارس 2019 انجام شد. این عملیات از سوی فرماندی نیروهای مشترک ائتلاف برای ره‌گیری و انهدام شبکه کاملی از توانایی‌ها و پایگاه‌های لجستیک هواپیماهای بدون سرنشین وابسته به «شبه‌نظامیان تروریستی حوثی مورد حمایت ایران» و پایگاه‌های محل حضور کارشناسان خارجی صورت گرفت.

او همچنین بر پایبندی فرماندهی نیروهای مشترک ائتلاف به ممانعت از دست‌یابی شبه‌نظامیان حوثی و دیگر گروه‌های تروریستی، به این توانایی‌ها تاکید کرد و گفت، تمام تدابیر لازم برای حمایت از غیرنظامیان و مناطق حياتی از تهدید و خطر عملیات تروریستی هواپیماهای بدون سرنشین برپایه قانون انسانی بین‌المللی و قواعد عرفی، اتخاذ می‌شود.

او همچنین یادآور شد که عملیات جاری، با قوانین بین‌المللی و قواعد عرفی سازگار است و فرماندهی نیروهای مشترک ائتلاف، تمام تدابیر پیش‌گیرانه را برای حمایت از غیرنظامیان و دور کردنشان از آسیب‌های جانبی اتخاذ کرده است، در حالی که «شبه‌نظامیان تروریست حوثی مورد حمایت ایران، از محله‌های مسکونی و مراکز غیرنظامی، به عنوان مناطق نظامی استفاده کرده و از کارگاه‌های صنعتی برای ترکیب موشک‌های بالستیک، بمب‌گذاری هواپیماهای بدون سرنشین، ساخت بمب و مین و انبار نواع اسلحه استفاده کرده و از این راه تلاش می‌کنند از غیرنظامیان به عنوان سپر انسانی استفاده کرده که این خود نقض آشکار و صریح قانون انسانی بین‌المللی و قواعد عرفی است».

جنگنده‌های ائتلاف حمایت از دولت قانونی یمن سه‌شنبه هم در پنج حمله هوایی، تجمع‌ها و خودروهای نظامی وابسته به شبه‌نظامیان حوثی را در مزارع الجر وابسته به بخش عبس در استان حجه بمباران کرده بودند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم