عبدالقادر بن صالح به عنوان رئیس‌جمهوری موقت الجزایر منصوب شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

پارلمان الجزایر سه‌شنبه 9 آوریل عبدالقادر بن صالح رئیس مجلس سنا را به عنوان رئیس‌جمهوری موقت کشور منصوب کرد.

این در حالی است که برخی رسانه‌های الجزایری از تظاهرات هزاران تن در خیابان‌ها در اعتراض به تعیین بن صالح به عنوان رئیس‌جمهوری موقت خبر دادند.

پارلمان الجزایر در جلسه خود، «خلأ نهایی مقام ریاست‌جمهوری» را تثبیت کرد. عبدالعزیز بوتفلیقه هفته گذشته در پی اعتراض‌های گسترده خیابانی، از سمت ریاست‌جمهوری استعفا داد.

خبرنگار العربیه گزارش داد که شماری از اعضای مجلس نماینذگان، جلسه پارلمان را در مخالفت با تعیین بن صالح به عنوان رئیس‌جمهوری موقت، ترک کردند. او افزود که شماری از نمایندگان فراکسیون «الاحرار» از دو مجلس نمایندگان و سنا، جلسه پارلمان را ترک کردند.

رای گیری برای انتخاب رئیس‌جمهوری موقت در جریان جلسه پارلمان به منظور تثبیت خلأ مقام ریاست‌جمهوری برگزار شد. جلسه پارلمان پس از رسیدن دو رئیس مجالس سنا و نمایندگان آغاز شد.

ابتدا رئیس مجلس نمایندگان اعلام کرد که جلسه تنها برای تثبیت خلأ مقام ریاست‌جمهوری است.

جلسه پارلمان به منظور تثبیت خلأ ریاست‌جمهوری و باز کردن راه برای مرحله انتقالی کوتاه مدت برگزار شد. در ایم مرحله انتخابات ریاست‌جمهوری برگزار می‌شود.

با وجود این‌که برپایه قانون اساسی در پی استعفای رئیس‌جمهوری، رئیس مجلس سنا به عنوان مرد شماره دو کشور، ریاست را در مرحله انتقالی بر عهده می‌گیرد، اما این گزینه به خواست معترضان برای کنار رفتن تمام چهره‌های نظام قدیم، مطابقت ندارد. این مساله ابهام‌هایی درباره آینده قدرت در الجزایر به وجود آورده است.

فراکسیون‌های پارلمانی احزاب اپوزیسیون با اعلام عدم حضور خود در جلسه اعلام خلأ مقام ریاست‌جمهوری، شرط حضور خود را استعفای عبدالقادر بن صالح از ریاست مجلس سنا و عدم موافقت با انتصابش به عنوان رئیس‌جمهوری موقت دانستند. آن‌ها چنین روندی را با وجود تعارض با قانون اساسی، در راستای خواسته‌های مردم عنوان کردند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید