سودان.. شکست تلاش‌ها برای متفرق کردن تحصن معترضان در محوطه فرماندهی ارتش

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

صبح سه‎‌شنبه 9 آوریل خبرهایی از تبادل آتش در محوطه فرماندهی کل ارتش در خارطوم پایتخت سودان منتشر شد؛ تبادل آتشی که در جریان تلاش برای متفرق کردن تحصن معترضان روبروی مقر فرماندهی روی داد. هنوز هم مشخص نیست کدام دستگاه تلاش کرد این تحصن را متفرق کند.

خبرهایی غیر حتمی هم از درگیری میان نیروهای واکنش سریع با نیروهای ارتش در منطقه تحصن منتشر شده است.

به گزارش خبرگزاری‌ها و رسانه‌ها، شاهدان عینی می‌گویند که نیروهای ارتش، دیوار مقر فرماندهی کل را پس از تبادل آتش، به محاصره درآوردند. ارتش همچنین حصاری گرد معترضان به منظور حمایت از آن‌ها ایجاد کرد. این اقدام پس از انتشار اخباری از زخمی شدن شماری از تحصن کنندگان معترض صورت گرفت.

«تجمع اصحاب حِرَف» سودان هم می‌گوید که ارتش درهای مقر فرماندهی کل را به منظور حمایت از تظاهرکنندگان گشود. این تجمع تاکید کرد که تلاش‌ها برای پراکنده کردن تحصن کنندگان روبروی مقر فرماندهی کل، شکست خورد.

در تصاویری که تظاهرکنندگان از میدان تحصن در صفحات خود در شبکه‌های اجتماعی منتشر کردند، صدای شلیک آتش شنیده می‌شود. برخی تظاهرکنندگان می‌گویند این شلیک آتش از سوی واحدهایی از ارتش است که تلاش می‌کنند با حملات نیروهای امنیتی علیه معترضان مقابله کنند. نیروهای ارتش برخی از ساختمان‌ها را هم باز کردند تا معترضان در آن پناه بگیرند.

در حالی که برخی فعالان از کشته شدن دو تن از نیروهای ارتش در این درگیری‌ها خبر می‌دهند، منابع دو شبکه العربیه و الحدث می‌گویند به احتمال زیاد نیروهای مهاجم از گردان‌های ویژه وابسته به حزب حاکم باشند که با چتر اسلامگرایی فعالیت می‌کنند.

پیش از این «نیروهای اعلام آزادی و تغییر سودان» از مردم این کشور خواسته بودند به میدان تحصن در محوطه فرماندهی ارتش بروند تا بر خواسته خود مبنی بر کناره‌گیری عمر البشیر از ریاست‌جمهوری تاکید کنند.

شامگاه سه‌شنبه شمار زیادی از سودانی‌ها به محل تحصن رفتند. آن‌ها از نیروهای مسلح هم خواستند «با خواسته‌های مردم» همراهی کرده و از آن‌ها حمایت کنند.

«نیروهای اعلام آزادی و تغییر سودان» بیانیه‌ای صادر کرد که در آن بر «خواست مردم» برای «کناره‌گیری فوری عمر البشیر از ریاست‌جمهوری سودان» و «تشکیل شورایی از نیروهای اعلام آزادی و تغییر و دیگر نیروهای انقلاب، به منظور بر عهده گرفتن وظیفه تماس با دیگر نیروهای فعال در داخل و خارج» به منظور «تکمیل روند انتقال سیاسی و تسلیم قدرت به دولت مدنی انتقالی مورد توافق مردم و نماینده نیروهای انقلاب» تاکید شده است.

در همین حال وزیر دفاع سودان اعلام کرد که نیروهای مسلح «به انگیزه‌ای که منجر به اعتراض‌ها شد و همچنین به خواسته‌‎های مردم» احترام می‌گذارند، اما «اجازه آشوب و نا امنی را نمی‌دهند».

از سویی وزارت امور خارجه آمریکا به دولت سودان درباره به کارگیری زور علیه تحصن کنندگان هشدار داد.

سفیر بریتانیا در سودان هم گفت که «اعتراض مسالمت‌آمیز حقی اصلی است و نباید علیه معترضان از زور استفاده کرد». او افزود که همه جهان اوضاع را زیر نظر دارد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم