.
.
.

مخالفان اردوغان : زمان آن رسیده که به شکست در استانبول اعتراف کنید

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

امام اغلو عضو حزب جمهوری‌خواه خلق و یکی از مخالفان برجسته حزب «عدالت و توسعه» که اردوغان آن را رهبری می‌کند، روز دوشنبه، 8 آوریل 2019 با اشاره به شکست حزب حاکم در انتخابات پارلمانی در شهر استانبول، گفت، وقت آن رسیده که حزب رجب طیب اردوغان به شکست خود در انتخابات استانبول اعتراف کند و نتایج را بپذیرد.

امام اغلو در یک سخنرانی در استانبول گفت:«ما اوضاع را بهبود خواهیم بخشید و با رجب طیب اردوغان به عنوان رئیس جمهوری ترکیه همکاری بسیار نزدیک خواهیم داشت».

امام اغلو افزود:«من تلخی شکست افرادی که خواستار بازشماری آراء هستند را درک می‌کنم. شما شهر استانبول را به مدت 25 سال اداره کردید و خیلی سخت است که شکست را بپذیرید ولی بازی دمکراسی همین است و دمکراسی جاده یک طرفه نیست».

این اظهارات در پی اعتراض حزب حاکم عدالت و توسعه بر نتایج استانبول ایراد شده است.

حزب اردوغان در پی شکست در انتخابات محلی در استانبول، پیش از به پایان رسیدن مهلت قانونی تعیین‌شده، به نتیجه انتخابات اعتراض کرد. این حزب علاوه بر استانبول، در آنکارا و ازمیر نیز بازنده انتخابات اعلام شده بود.

حزب حاکم عدالت و توسعه (AKP) به رهبری رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه، شکایت خود را در رابطه با نتایج انتخابات شوراها در استانبول پیش از پایان مهلت قانونی تعیین‌شده تسلیم مراجع انتخاباتی این کشور کرد.

بایرام شن‌اوجاک، رئیس حزب عدالت و توسعه در استانبول، روز سه‌شنبه دوم آوریل در جمع خبرنگاران گفت که این حزب در رابطه با هر 39 ناحیه استانبول که در آنها به گفته او تقلب‌ها و تخلفات متعددی روی داده، به کمیسیون انتخابات شکایت برده است.

در پی رقابت میان بن‌علی ییلدیریم نامزد حزب عدالت و توسعه، با اکرم امام‌اوغلو نامزد حزب جمهوری‌خواه خلق در استانبول، ییلدیریم شامگاه یکشنبه خود را پیروز انتخابات در این کلان‌شهر خواند. پیش از ظهر روز دوشنبه اما رئیس کمیسیون انتخابات ترکیه اعلام کرد که بر اساس نتایج اولیه، اکرم امام‌اوغلو، نامزد حزب مخالفان اردوغان، با 25 هزار رأی از رقیب خود پیشی گرفته است. سپس ییلدیریم در عین اذعان به پیشی گرفتن رقیب، خاطرنشان کرد که بررسی و شمارش آرا هنوز به پایان نرسیده است.

در انتخابات محلی شهرداری‌ها و شوراها در ترکیه که روز یکشنبه گذشته برگزار شد، «ائتلاف جمهور» متشکل از دو حزب عدالت و توسعه و حزب حرکت ملی (MHP) با کسب بیش از 51 درصد آرا به پیروزی رسید. در مقابل اما «ائتلاف ملت» متشکل از حزب جمهوری‌خواه خلق و حزب نیک (IYI) بیش از 37 درصد آرا رأی‌دهندگان را به خود اختصاص داد.