.
.
.

عمر البشیر فرمان بررسی طرح‌های پیشنهادی مخالفان سیاسی را صادر کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

عمر البشیر، رئیس جمهوری سودان، روز دوشنبه 8 آوریل 2019 از کمیتۀ گفتگوی ملی خواست تا همه ابتکارات، طرح‌ها و راهکارهای پیشنهاد شده از سوی مخالفان را طبقه بندی کرده و به طور مثبت برای ایجاد تحولی اساسی و جدی برخورد کند.

از سوی دیگر کنگره ملی، حزب حاکم سودان به خانواده‌های قربانیان رویدادهای اخیر تسلیت گفت.

کمیته پیگیری بحران، دستورالعملی از کمیته هماهنگی عالی به رهبری رئیس جمهوری سودان برای جمع آوری و طبقه بندی تمام طرح‌های پیشنهادی ارائه داد و به طور مثبت برای تحولی جدی در آینده با آن برخورد شود.

در همین احمد هارون، رئیس کمیته گفتگوی ملی از طرف کنگره ملی سودان ضمن تسلیت به خانواده‌های قربانیان حوادث اخیر و آرزوی شفا برای زخمی شدگان، در جلسه اضطراری، گفت:«گفتگوی سیاسی برترین گزینه و در عین حال دارای کمترین هزینه برای دستیابی به تحولات سیاسی است».

کنگره ملی سودان (حزب البشیر) اعلام کرد، حزب کنگره به عنوان یک حزب فعال در عرصه سیاسی از تمام گزینه‌های گفتگو برای آشتی ملی و وفاق سیاسی در این کشور با هدف برون رفت از بحران حمایت می‌کند. این حزب علیه هیچ حزبی یا سازمانی موضع مخالف ندارد بلکه با همه احزاب و نیروهای سیاسی و دیگر قشرهای جامعه برای حمایت از روند ثبات در کشور آماده بحث و گفتگو است.

از تاریخ 19 ماه دسمبر سال 2018 تاکنون تعداد زیادی از مردم سودان علیه حکومت عمرالبشیر رئیس جمهوری این کشور دست به اعتراض و تظاهرات زدند. آغاز این تظاهرات، به دلیل برنامه حکومت برای افزایش قیمت نان بود اما کم کم جنبه اعتراضات رنگ سیاسی به خود گرفت و معترضان خواستار سرنگونی رژیم حاکم شدند.

حکومت در آغاز سال 2018 تصمیم گرفت تا واردات غله جات را به بخش خصوصی واگذار کند. از آن زمان به بعد همواره قیمت نان همچنان افزایش یافته است.

بر اساس گزارش‌های سازمان‌های حقوق بشری تاکنون دست کم 40 نفر از جمله دو تن از افسران امنیتی در اعتراضات چند ماه گذشته کشته شدند. سازمان های حقوق بشری از جمله دیدبان حقوق بشر و عفو بین الملل، از 40 کشته گزارش داده اند. اقدامات نیروهای امنیتی سودان در سطح بین المللی مورد انتقاد قرار گرفته است. بریتانیا، کانادا، ناروی و ایالات متحده امریکا خواستار روشن شدن این قتل ها شده‌اند».