واکنش‌های بین‌المللی به درگیری‌های خونین در پایتخت لیبی

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
4 دقيقه (Reading time)

با شدت یافتن درگیری‌ها میان نیروهای شرق و غرب لیبی در روز جمعه 5 آوریل نگرانی‌های بین‌المللی از وقوع جنگی خونین و تمام عیار در این کشور بحران زده، شدت یافته است.

این درگیری‌ها زمانی شدت یافت که ژنرال خلیفه حفتر، فرمانده ارتش ملی لیبی از سویی برای نبرد و ادامه عملیات «توفان کرامت» جهت به کنترل درآوردن طرابلس، پایتخت لیبی فراخوان داده، و فایز السرّاج، رییس دولت وفاق از سوی دیگر برای مقابله با نیروهای ارتش به فرماندهی حفتر، بسیج عمومی اعلام کرد.

در همین راستا وزارت خارجه 7 کشور صنعتی جهان جمعه 5 آوریل با صدور بیانیه مشترکی تاکید کردند که با عملیات نظامی در لیبی به شدت مخالفند.

وزرای خارجه کشورهای عضو گروه 7 کشور صنعتی جهان، ایالات متحده آمریکا، آلمان، ایتالیا، بریتانیا، فرانسه، کانادا و ژاپن ضمن اعلام مخالفت شدید خود با هر گونه اقدام نظامی در لیبی، از تمامی طرف‌های درگیر خواستند تا فورا تحرکات نظامی به سوی طرابلس را متوقف سازند.

وزرای خارجه هفت کشور صنعتی جهان در میانه نشست و گفتگوهای خود در غرب فرانسه با صدور بیانیه‌ای گفتند: «معتقدیم که بحران در لیبی هیچ‌گونه راه حل نظامی نخواهد داشت».

این کشورها در بیانیه‌ خود درباره تحولات روز جمعه لیبی افزودند: «به شدت با هر گونه اقدام نظامی در لیبی مخالفیم. هر طرفی یا گروهی در لیبی که باعث بالاگرفتن جنگ داخلی شود به بی‌گناهان آسیب خواهد رساند و در مقابل صلحی خواهد ایستاد که مردم لیبی مستحق آن هستند».

هشدار روسیه از وقوع حمام خون در لیبی… نگرانی بریتانیا

کاخ کرملین روسیه جمعه درباره خطر وقوع «حمام خون جدید» در لیبی هشدار داده از همه طرف‌های نزاع خواست تا راه حل مسالمت‌آمیز و سیاسی برای برون رفت از بحران را بپذیرند.

از سویی جرمی هانت، وزیر خارجه بریتانیا نیز اعلام کرد که کشورش با نگرانی زیاد و از نزدیک تحولات اوضاع در لیبی را دنبال می‌کند.

دیمیتری بیسکوف، سخنگوی کاخ کرملین روسیه نیز گفت: «بر این باوریم که مهمترین موضوع در این میان این است که هر گونه اقدامی منجر به وقوع حمام خون جدید در لیبی نشود».

وی همچنین تاکید کرد که روسیه به نیروهای ارتش ملی لیبی در حمله به طرابلس کمک نکرده است.

اظهارات مقامات کرملین درباره تحولات لیبی همزمان با دیدار آنتونیو گوتیریش، دبیرکل سازمان ملل متحد با ژنرال حفتر فرمانده ارتش ملی لیبی مطرح می‌شود.

سخنگوی کاخ کرملین در گفتگو با خبرنگاران گفت: «از نزدیک تحولات اوضاع در لیبی را دنبال می‌کنیم… قطعا مهمترین چیز از نظر ما این است که عملیات‌ نظامی منجر به وقوع خونریزی در این کشور نشود.. اوضاع باید از روش‌های مسالمت‌آمیز حل شود».

دبیرکل سازمان ملل هم که برای خاموش کردن شعله جنگ داخلی در لیبی به شهر بنغازی در شرق لیبی رفته است روز جمعه در منطقه الرجمه با ژنرال خلیفه حفتر، فرمانده ارتش ملی لیبی دیدار کرد.

در این دیدار ژنرال حفتر در گفتگو با دبیرکل سازمان ملل متحد تاکید کرد که عملیات ارتش برای آزادسازی طرابلس و از میان بردن «تروریسم» ادامه خواهد یافت.

به گفته منابع آگاه ژنرال حفتر در ادامه به دبیرکل سازمان ملل متحد گفت که با عناصر القاعده، داعش و اخوان المسلمین گفتگو نخواهد کرد.

از سویی گوتیریش نیز از ارتشبد حفتر خواست تا نیروهای ارتش تحت فرماندهی او به قواعد درگیری و قوانین بین‌المللی پایبند باشند.

دبیرکل سازمان ملل متحد هم در پایان دیدار خود با ژنرال حفتر گفت: «لیبی را با قلبی اندوهگین و نگرانی بسیار زیاد ترک خواهد کرد» وی همچنین افزود: «هنوز هم اگر احتمال آن می‌رود .. به اجتناب از رویارویی مسلحانه درباره طرابلس، امیدوار است».

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید