پایتخت لیبی در شرف جنگی خونین میان نیروهای شرق و غرب کشور

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
4 دقيقه (Reading time)

نیروهای ارتش ملی لیبی به فرماندهی ژنرال حفتر روز گذشته حمله خود به منظور آزادسازی طرابلس پایتخت کشور را آغاز کرده توانستند پیشروی‌هایی در چند محور پایتخت انجام دهند اما اینک منابع آگاه شامگاه پنج‌شنبه به العربیه گزارش دادند که نیروهای دولت وفاق ملی لیبی مجددا کنترل استحکاماتی امنیتی در 27 کیلومتری دروازه غربی طرابلس را پس از عقب راندن نیروهای ارتش ملی لیبی به دست گرفتند. به اینگونه زنگ خطر گسترده شدن جنگ داخلی در لیبی میان شرق و غرب در این کشور به صدا در آمده است.

در همین راستا یک منبع امنیتی به خبرگزاری فرانسه گفت که نیروهای ارتش ملی لیبی، تحت فرماندهی ژنرال خلیفه حفتر، شامگاه پنج‌شنبه و تا ساعات بامداد جمعه، یعنی 2 ساعت پس از تصرف استحکاماتی امنیتی در 27 کیلومتری دروازه غربی طرابلس، پایتخت لیبی از آنجا رانده شدند.

این منبع که خواست نامش فاش نشود، گفت که نیروهای مخالف حفتر متشکل از نیروهایی از شهر الزاویه که در 20 کیلومتری غرب این استحکامات قرار دارد، در پی یک «درگیری کوتاه» با «ارتش ملی لیبی» این استحکامات امنیتی را بار دیگر به کنترل خود درآوردند.

یک منبع محلی پیش‌تر به العربیه گفته بود که در پی تحرکات اخیر ارتش، جاده ساحلی ارتباطی میان طرابلس و غرب آن بسته شده است.
وی در ادامه گفت شامگاه پنج‌شنبه شوراهای نظامی شهرهای مصراته و الزنتان اعلام کرد که علیه ارتش ملی لیبی وارد جنگ خواهند شد.

خطر خونریزی در طرابلس

از سویی، فتحی باشاغا، وزیر کشور دولت وفاق لیبی شامگاه پنج‌شنبه ضمن هشدار نسبت به پیامدهای یورش ارتش ملی لیبی به طرابلس، روز جمعه تهدید کرد نیروهای وفادار به دولت وفاق لیبی، دست به مقابله خواهند زد، و افزود: «دو طرف خون خواهند ریخت و هر کس که دست به اسلحه ببرد از بین خواهد رفت.»

شایان ذکر است که «نیروهای ارتش ملی لیبی» شامگاه پنج‌شنبه کنترل استحکاماتی امنیتی در فاصله 27 کیلومتری دروازه غربی طرابلس، پایتخت لیبی را به دست گرفتند.

سرلشکر عبدالسلام الحاسی، فرمانده اتاق عملیات منطقه غرب در ارتش ملی لیبی که ژنرال حفتر آن را رهبری می‌کند، تاکید کرد نیروهایش بدون درگیری این استحکامات را به کنترل خود درآوردند.

تحرک ارتش لیبی به سوی طرابلس پس از آن صورت گرفت که ژنرال حفتر روز گذشته فرمان حمله به سوی پایتخت لیبی را صادر کرد، تحولی دراماتیک که چند روز مانده به برگزاری کنگره‌ای ملی جهت رسیدن به راه حلی برای بحران در این کشور رقم می‌خورد.

فراخوان حفتر برای آزادسازی طرابلس

ژنرال حفتر در پیامی که از طریق بی‌سیم مخابره شد به تمامی یگان‌های ارتش ملی لیبی فرمان داد «به سوی طرابلس پیش‌روی و آن را از دست شبه‌نظامیان و تروریسم آزاد کنند.»

حفتر همچنین تاکید کرد: «زمان تحقق وعده فتح المبین و آزادسازی طرابلس، فرا رسیده است. وی همچنین خواستار رویارویی فقط با کسانی شد که در مقابل ارتش اقدام مسلحانه می‌کنند.»

فرمانده ارتش لیبی، همچنین خطاب به نیروهای مسلح گفت: «کسانی که سلاح خود را زمین بگذارد، در امان خواهند بود، کسانی که پرچم سفید بالا برند در امان خواهند بود، ایمنی، امنیت شهروندان، ناموس آنها، حفظ امنیت و ایمنی مهمانان خارجی، مردم ما و شرف آنان بر عهده شماها خواهد بود.»

در همین راستا احمد المسماری، سخنگوی ارتش ملی لیبی، نیز اعلام کرد که «نیروهای ارتش وارد منطقه غریان در جنوب طرابلس شده و با استقبال گسترده اهالی پایتخت مواجه شده‌اند. وی در ادامه تاکید کرد که جنگ علیه تروریست‌ها تا پایان ادامه خواهد یافت و ارتش عملیات ورود به پایتخت را متوقف نخواهد کرد.»

السرّاج فرمان حملات هوایی را صادر کرد

از سویی فایز السراج، رییس شورای ریاست دولت وفاق لیبی پنج‌شنبه از فرماندهان مناطق نظامی وابسته به دولت وفاق خواسته تا با انجام حملات هوایی مانع پیش‌روی نیروهای ارتش ملی لیبی شوند که تا اطراف پایتخت پیشروی کرده است.

السراج در پیامی فوری خواستار بالا بردن سطح آماده باش کلیه یگان‌های نظامی از درجه عادی تا بالاترین درجه شد و ریاست ستاد نیروهای هوایی را مامور ساخت با انجام عملیات‌ هوایی در صورت نیاز برای مقابله با ارتش از تمام توان خود استفاده کند تا مانع از حمله به گفته او «سازمان‌های تروریستی، گروه‌های تبهکار و مخالفان قانون» شود که زندگی غیرنظامیان و تاسیسات عمومی را تهدید می‌کنند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم