الجزایری‌ها در اعتراض به تعیین 3 وزیر قدیمی در کابینه انتقالی به خیابان‌ها ریختند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

هزاران جزایری روز جمعه 5 آوریل 2019 با تجمع در شهر الجزیره پایتخت این کشور، اعلام کردند تا سرنگونی کامل همه چهره‌های سیاسی وابسته به رژیم عبدالعزیز بوتفلیقه و منع آنها از تصدی هرگونه مسئولیت یا سمتی در کابیته دولت موقت انتقالی به تظاهرات خود ادامه خواهند داد.

این تظاهرات در هفتمین جمعه متوالی اعتراضاتی مردمی برگزار می‌شود، که به استعفای عبدالعزیز بوتفلیقه و انتخاب دولت موقت برای اداره کشور تا انتخابات آینده منجر شد.

فعالان سیاسی الجزایری در هفتمین جمعه متوالی برای برگزاری تظاهراتی گسترده به منظور حذف سه مقام رژیم بوتفلیقه که در کابینه انتقالی نیز حضور دارند، فراخوان دادند.

این سه شخصیت سیاسی قدیمی که معترضان با تعیین آنان مخالفند، عبارتند از عبدالقادر بن صالح، الطیب بلعیز و نورالدین بدوی، این افراد پیشتر نیز نمشان در برنامه ارائه شده از سوی عبدالعزیر بوتفلیقه که عملی نشد، گنجانده شده بود و اکنون در لیست اعضای کابینه مرحله انتقالی مسئولی‌هایی به عهده آنها نهاده شده که با مخالفت شدید معترضان مواجه شد.

عبد القادر بن صالح،  الطيب بلعيز و نور الدين بدوی
عبد القادر بن صالح، الطيب بلعيز و نور الدين بدوی

سه نماد رژیم سابق در کابینه دولت انتقالی چه کسانی هستند؟

عبدالقادر بن صالح به مدت 16 سال ریاست پارلمان الجزایر را به عهده داشت، او طی این مدت همواره از حمایت بی‌دریغ بوتفلیقه برخوردار بود، اکنون برای مدت سه ماه تا برگزاری انتخابات ریاست جمهوری آینده، به عنوان رئیس‌جمهوری موقت تعیین شده است.

الطیب بالعیز هم به مدت 16 سال متوالی نخست‌وزیر الجزایر بود، اکنون نیز به عنوان رئیس «شورای قانون اساسی الجزایر» که ماموریت دارد بر سالم بودن انتخابات نظارت کند، تعیین شده است.

نورالدین بدوی که در 11 مارس به عنوان نخست‌وزیر و رئیس کابینه تعیین شد، طی چندین سال وزیر کشور بود، او از وفاداران سرسخت بوتفلیقه است. روزنامه الجزایری «الوطن» که به زبان فرانسوی چاپ می‌شود، روز پنجشنبه بدوی را به عنوان طراح و مهندس«تقلب» در انتخابات و دشمن آزادی‌های سیاسی در الجزایر معرفی کرد.

مخالفان می‌گویند این سه مهره از مهمترین افراد بوتفلیقه در رژیم سابق بودند، بنابرین اگر آنها بار دیگر در سمت‌هایی جهت اداره کشور باقی بمانند هیچ تغییری در الجزایر صورت نگرفته است زیرا آنها اهداف و طرح‌های گذشته را دنبال خواهند کرد.

مصطفی بوشاشی، یکی از فعالان الجزایری با نشر ویدیویی در اینترنت، گفت: «الجزایری‌ها نمی‌پذیرند که نمادهای رژیم بوتفلیقه، عبدالقادر بن صالح یا نورالدين بدوی یا دیگران، مرحله انتقالی را به عهده بگیرند، چون این افراد بدون شک برای تحقق اهداف خود، انتخابات آینده را مهندسی خواهند کرد.»

او افزود: «این سه وزیر نمی‌توانند جزئی از راه حل سیاسی باشند، مردم از 22 فوریه به خیابان‌ها آمدند و خواسته آنها تغییر تمامیت رژیم سابق و نمادهایش است، استعفای رئیس‌جمهوری به تنهایی به این معنا نیست که ما پیروزی حقیقی را به دست آوردیم.»

این وکیل و فعال سیاسی ضمن فراخوان برای تظاهرات بزرگ در هفتمین جمعه، از مردم الجزایر خواست به مبارزه تا تحقق همه خواسته‌هایشان ادامه دهند.

عبدالقادر بن صالح قرار است برای مدت 3 ماه به جای عبدالعزیز بوتفلیقه کشور را اداره کند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید