اپوزیسیون ترکیه پس از بازشماری بخشی از آراء: هنوز جلو هستیم

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

کاندیدای اپوزیسیون ترکیه برای شهرداری استانبول، روز پنج‌شنبه 4 آوریل 2019 گفت که بازشماری بخشی از آراء به پایان رسیده و او کماکان با بیش از 20 هزار رای جلوتر از کاندیدای حزب توسعه و عدالت است.

نتایج اولیه انتخابات شهرداری‌ها در ترکیه نشان داد که حزب ملت ترکیه شهرداری‌های دو شهر استانبول و آنکارا را از دست حزب توسعه و عدالت خارج کرد؛ اتفاقی که یک شکست بزرگ برای حزبی به شمار می‌آید که رجب‌طیب اردوغان، رئیس‌جمهوری ترکیه در راس آن است.

اکرم امام اوغلو، کاندیدای اپوزیسیون، در استانبول با بن‌علی یلدریم، نخست‌وزیر سابق که از سوی حزب اردوغان کاندیدا شده، روبرو شد و در شهری که 15 میلیون جمعیت دارد، تنها با 25 هزار رای از او پیشی گرفت. حزب توسعه و عدالت به نتیجه انتخابات در حومه استانبول و آنکارا اعتراض و ادعا کرد که تخلفات انتخاباتی و رای‌های باطله نتیجه انتخابات را تغییر داده‌اند.

به گزارش شبکه سی‌ان‌ان ترک کمیته برگزاری انتخابات روز پنج‌شنبه دستور بازشماری آراء 15 مرکز رای‌گیری در حوزه استانبول را صادر کرد. در استانبول 32 مرکز انتخاباتی وجود داشت. کمیته عالی انتخابات روز چهارشنبه دستور بازشماری 18 مرکز را صادر کرده بود.

دستور بازشماری آراء پس از آن صادر شد که حزب توسعه و عدالت پس از شکست در انتخابات، به نتیجه آن اعتراض کرد. در آنکارا پایتخت ترکیه نیز منصور یافاش، کاندیدای اپوزیسیون توانست اوز هسکی، وزیر سابق دولت اردوغان و کاندیدای حزب او را با 4 درصد اختلاف شکست دهد.

اگر پس از بازشماری آراء، نتایج تایید شوند، حزب ملت ترکیه بودجه دو شهر اصلی این کشور، یعنی استانبول پایتخت تجاری و آنکارا پایتخت سیاسی ترکیه را در اختیار خواهد گرفت. مجموع بودجه این دو شهر در سال 2019 حدود 32.6 میلیارد لیر معادل 5.79 میلیارد دلار است.

امام اوغلو گفت: «نتایج تغییر نخواهد کرد. وقت در حال سپری شدن است و استانبول در انتظار کسی است که به این شهر خدمت کند. لذا ما همه آنچه ما می‌خواهیم محول شدن مسئولیت در سریع‌ترین زمان ممکن است.»

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید