کسکس، غذای مراکشی به میراث فرهنگی ناملموس یونسکو اضافه می‌شود

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

کسکس یک غذای مشهور و سنتی در کشورهای شمال آفریقا به‌ویژه در مغرب است که به زودی در فهرست میراث فرهنگی یونسکو قرار می‌گیرد؛ غذایی بسیار قدیمی که هیچ کس نام اولین آشپزی که آن را نمی‌داند.

کسکس یا کس‌کسی غذایی که سریع پخته می‌شود تا شکم گرسنه‌ای را سیر کند، نیست بلکه دستور پخت ویژه‌ای دارد که نسل اندر نسل میان مغربی‌ها منتقل شده و حالا قرار است در ماه سپتامبر آینده، یونسکو آن را به عنوان یکی از آثار میراث فرهنگی جهان ثبت کند؛ اقدامی که احتمالا آوازه این خوراک مراکشی را به آن سوی صحراها و اقیانوس‌ها خواهد رساند.

این خوراکی در حال حاضر در مراسم‌ها و اعیاد در مغرب پخته می‌شود و گاهی برای جذب گردشگران خارجی نیز استفاد می‌شود. سرو این غذا در ظروف سفالین از آن یک تابلوی هنری می‌سازد که توجه هر گردشگری را به خود جلب می‌کند.

البته نوع آماده این خوراک را در بسیاری از فروشگاه‌های مواد غذایی اروپا و خاورمیانه می‌توان یافت.

الجزائر به همراه مغرب، موریتانیا و تونس درخواست مشترکی به سازمان یونسکو ارائه کردند و خواستار افزوده شدن معروف‌ترین خوراکی غرب جهان عرب به میراث فرهنگی ناملموس یونسکو شدند. اگر چه هر کدام از این کشورها، کسکس را متعلق به خود می‌دانند ولی درخواست مشترک آنها به این معناست که پذیرفته‌اند این خوراک به یک منطقه از جهان و نه به یک کشور خاص تعلق دارد.

برای پخت این غذا که گندم ماده اصلی آن است، از ظرف مخصوصی به نام «البرمة» یا «المقفول» استفاده می‌شود. پس از پخته شدن گندم را به همراه سبزیجات، گوشت و یا ماهی سرو می‌کنند. «نادیه حمام» یک روزنامه‌نگار الجزایری است که در میان قبایل این کشور بزرگ شد. او بیش از 100 روش مختلف برای پخت کسکس ذکر کرده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید