تصاویر ماهواره‌ای مراحل پایانی ساخت اولین نیروگاه اتمی سعودی را نشان می‌دهد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
7 دقيقه (Reading time)

بلومبرگ گزارش کرد که تصاویر ماهواره‌ای نشان می‌دهد ساخت اولین نیروگاه اتمی پادشاهی عربی سعودی رو به پایان است. در این گزارش آمده که این موضوع «نگرانی‌هایی» درباره استفاده سعودی از این فناوری بدون امضای توافق‌های بین‌المللی مربوط به این حوزه ایجاد می‌کند.

بر اساس تصاویر منتشر شده در گوگل ارث، این سایت پژوهشی در بخش جنوب غربی شهرک علم و فناوری ملک عبدالعزیز در ریاض قرار دارد و این تصاویر نشان می‌دهد برنامه هسته‌ای سعودی در حال پیشرفت است و ساخت و ساز پیرامون یک سازه عمودی که سوخت اتمی در آن قرار دارد، رو به پایان است.

پیشرفت‌های حاصل شده، کارشناسان منع گسترش تسلیحات را نگران کرده است، زیرا که سعودی هنوز پیمان‌های بین‌المللی مربوط به انرژی هسته‌ای که مانع از استفاده از برنامه‌ صلح‌آمیز هسته‌ای برای ساخت تسلیحات اتمی می‌شوند را امضا نکرده است.

تامین‌کنندگان سوخت هسته‌ای این نیروگاه نیز تا کنون گامی برای انجام اقدامات نظارتی با هماهنگی آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در وین، برنداشته‌اند.

روبرت کلی، یکی از مدیران سابق آژانس بین‌المللی انرژی هسته‌ای و مدیر پژوهشگاه نظارت از راه‌دور وزارت انرژی ایالات متحده، گفت: «به احتمال بسیار زیاد این تصاویر، متعلق به اولین نیروگاه اتمی در کشور [سعودی] است... این یعنی سعودی باید تعهدات لازم را انجام دهد.»

هنوز آژانس بین‌المللی انرژی هسته‌ای و نمایندگی سعودی در این آژانس به تماس‌های تلفنی و ایمیل‌ها ارسال شده، برای درخواست توضیح در این‌باره پاسخی نداده‌اند. یکی از مسئولان شهرک انرژی هسته‌ای و تجدیدپذیر ملک عبدالله که نهاد دولتی سعودی برای اجرای برنامه هسته‌ای این کشور است، نیز حاضر به پاسخگویی در این باره نشده است.

شارون سکاکونی، پژوهشگر و دیپلمات سابق در حوزه منع گسترش تسلیحات اتمی در دانشگاه جورج واشنگتن نیز گفت: «گفتگوهای در واشنگتن حول این محور در جریان است که آیا سعودی تسلیحات اتمی دارد؟»

نگاه‌ها به برنامه اتمی سعودی پس از آن جلب شد که کنگره آمریکا تحقیقی درباره احتمال انتقال غیرقانونی تکنولوژی‌های حساس به پادشاهی عربی سعودی را آغاز کرد. دفتر بازرسی دولتی آمریکا نیز هفته گذشته به این تحقیقات پیوست و این امر اعتبار ویژه‌ای به این تحقیقات می‌دهد زیرا که این دفتر، نهاد فدرال مسئول در زمینه بررسی اقدامات و فعالیت‌های شرکت‌های آمریکایی در سعودی است.

شرکت INVAP SE که به دولت آرژانتین تعلق دارد، یک واحد به سعودی فروخته که ریاض قصد دارد در سال جاری آن را راه‌اندازی کند. بخش محفظه‌ای واحد 10 متر (33 پا) ارتفاع و 2.7 متر قطر دارد. به گفته روبرت کلی این ویژگی‌ها با خصوصیات نیروگاه‌های پژوهشی دیگر تطابق دارد. روبرت کلی برای رسیدن به این نتیجه‌گیری به تصاویری که شرکت سرمایه‌گذاری زامل منتشر کرده، استناد دارد.

اگر چه سعودی آشکارا رغبت خود برای داشتن یک نیروگاه اتمی را اعلام کرده بود، اما هنوز کسی چیز زیادی درباره آنچه سعودی در این نیروگاه انجام خواهد داد، نمی‌داند. از این رو بسیاری از کارشناسان حوزه منع گسترش تسلیحات، فعالیت‌های هسته‌ای سعودی را به دلیل اظهارات رسمی این کشور درباره تلاش برای دستیابی به بمب اتمی دنبال می‌کنند. اندکی بیش از یک سال پیش شاهزاده محمد بن سلمان، ولی‌عهد سعودی گفت که اگر ایران دست به ساخت بمب اتمی بزند، سعودی نیز این اقدام را خواهد کرد. این سخنان نگرانی‌هایی در میان ناظران برنامه‌های هسته‌ای ایجاد کرد، زیرا آنها امکان بازدید از پایگاه‌های هسته‌ای ایران را دارند ولی چنین امکانی برای آنها در سعودی ممکن نیست.

مخزن فولادی که در تصویر فوق مشاهده می‌شود در سعودی ساخته شده است که از آن به عنوان مخزن سوخت اورانیوم غنی‌شده به میزان خالصی بسیار کمتر از سطح مورد نیاز برای تولید سلاح هسته‌ای خواهد بود.

در حال حاضر سعودی به پروتکل مقادیر کم حجم آژانس بین‌المللی انرژی هسته‌ای پیوسته است، این پروتکل شامل مجموعه‌ای از مقررات است که در صورت نیاز به سوخت هسته‌ای نادیده گرفته خواهد شد. مقرراتی که اجازه دسترسی بازرسان هسته‌ای به سایت‌های احتمالی مهم را مقرر نمی‌کند.

در امکانی از جهان که کنترل هسته‌ای وجود ندارد، آژانس بین‌المللی انرژی اتمی مسئول است صدها بازرس را به نقاط مختلف جهان فرستاده تا شبکه گسترده متشکل از دوربین‌ها و سنسورها را بازرسی کنند. ماموریت اختصاص یافته به این بازرسان تعیین میزان غلظت اورانیوم است تا اطمینان حاصل شود که زمینه ساخت سلاح هسته‌ای فراهم نشده است. اگر پادشاهی سعودی تحت نظارت دقیق‌تر آژانس بین‌المللی انرژی هسته‌ای قرار نگیرد، در این صورت برای تامین سوخت راکتورهای خود با مشکل روبه‌رو خواهد شد.

رافائل ماریانو گروسی، نماینده آرژانتین در آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، گفت: «سعودی پیش از تزریق سوخت به این واحد باید توافق ضمانتی جامع و کامل را امضا کرده و ترتیبات اضافی را بپذیرد.»

Capture
Capture

طی یک ماه، این دومین بار است که مسئولان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی از سعودی می‌خواهند تا پیش از دنبال کردن برنامه هسته‌ای بلندپروازانه خود، از مقررات سختگیرانه‌تر بین‌المللی پیروی کند.»

هدف از اعمال نظارت این است که اطمینان حاصل شود، مواد هسته‌ای مورد استفاده در نیروگاه‌های غیرنظامی پروژه ساخت سلاح اتمی به‌کار نرود. آنچه برای ایالات متحده حائز اهمیت است، این است که آیا سعودی توافق‌نامه موسوم به «استاندارد طلایی» را خواهد پذیرفت؟ در این صورت مقامات واشنگتن با رضايت‌مندی بیشتری با مشارکت گسترده‌تر شرکت‌های آمریکایی موافقت خواهد کرد.

اسکوئوسونی، استاد دانشگاه جورج تاون آمریکا، در مصاحبه‌ای گفت اگرچه قرارداد پادشاهی سعودی با آرژانتین پیشرفت جزئی در زمینه راکتور تحقیقاتی را فراهم کرده، اما نمی‌تواند شکاف‌های موجود در مساله نظارت را جبران کند، لذا این امر باید پیش از تزریق سوخت به تأسیسات ریاض صورت گیرد.

اسکوئوسونی گفت: «تا زمانی که قراردادهای ضمانتی سخت‌گیرانه امضا نشده، سوختی وجود نخواهد داشت، لذا هنگامی که آنها بخواهند نیاز خود را اعلام کنند، این قراردادها به اجرا گذاشته شود.»

یوکیا آمانو، مدیر کل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، ماه گذشته اعلام کرد که توانایی بازرسان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی برای دسترسی به تأسیسات سعودی در حال حاضر محدود است، زیرا این برنامه بر اساس متن قدیمی مقررات ضمانتی در حال توسعه است. آژانس از پادشاهی سعودی خواسته تا مقررات قدیمی را لغو کرده به پروتکل اضافی بپیوندد، این پروتکل دربرگیرنده دستورالعمل‌های بازرسی دقیق‌تر است. قرار است آمانو این هفته نشستی در واشنگتن برگزار کند.

قرارداد امضا شده در 2013 میان شرکت «INVAC SE» و پادشاهی عربی سعودی، زمینه فعالیت‌های بازرگانی جدید و سودآور را برای این کشور به شدت بدهکار آمریکای جنوبی مهیا کرد. آرژانتین طی دهه‌های گذشته تنها رآکتورهای تحقیقاتی را صادر می‌کرد. در حالی که رآکتورهای استنادارد کوچک، برای بلندپروازی‌های سعودی از اهمیت اساسی برخوردار است، هدف آن است که بتوان تا سال 2030 حدود 3.2 گیگاوات انرژی اتمی تولید کرد. طرف سعودی به آژانس بین‌المللی انرژی هسته‌ای اطلاع داده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید