اردوغان میان دوگزینه «اف.35 آمریکایی» یا «ام.اس 400» روسی؟

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
6 دقيقه (Reading time)

تصمیم رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری ترکیه برای خرید سامانه دفاعی «اس 400» روسیه او را در مقابل گزینه ‌ای دشوار قرار داده به طوری انتخاب این گزینه پیامدهای جدی بر روابط خارجی و اقتصادی آنکارا تاثیر منفی خواهد گذاشت.

شبکه تلویزیونی آمریکا «CNBC» در گزاشی نوشت، شاید اردوغان در تصمیم خرید سامانه دفاع موشکی «اس 400» از روسیه صرف‌نظر کند و به خرید سیستم موشکی«Patriot» روی آورد.

به گزارش این شبکه تلویزیونی اردوغان میان دو گزینه سخت قرار گرفته است. اگر رئیس جمهوری ترکیه به تصمیم خود برای خرید اس 400 جامه عمل بپوشاند و پیشنهاد آمریکا برای خرید سیستم دفاعی پاتریوت به عنوان جایگزین اس 400 روسیه را رد کند، دیگر نمی تواند در پیمان مشترک ناتو که خرید جنگنده «F-35» برای ارتش ترکیه را مجاز می‌داند، باقی بماند به این دلیل که او با خرید اس 400 مسکو را بر ناتو ترجیح داده است.

شمیله خان، مدیر شرکت «AllianceBernstein»، روز سه شنبه در مصاحبه‌ای با «سی.ان.بی.سی»، گفت، تصمیم دولت ترکیه در باره گزینه خرید اس 400 بسیار دشوار خواهد بود بازار ترکیه تنش میان واشینگتن و آنکارا در باره موضوع خرید اس 400 را به دقت دنبال می‌کند.

آنکارا در سال 2017 قراردادی برای خرید موشک های S-400 با مسکو امضا کرد، ارزش این قرارداد 2.5 میلیارد دلار است.

در عین حال ترکیه همزمان گران اسلحه یعنی جنگنده معروف به «F-35 Joint Strike Fighter» را به قیمت 1.25 میلیارد دلار از ایالات متحده خریداری کرده است .

وزارت دفاع آمریکا اعلام کرد، که اگر ترکیه از تصمیم خود برای خرید سیستم موشکی اس 400 منصرف نشود، ایالات متحده فروش این جنگنده‌ها به ترکیه را متوقف خواهد کرد.این جدیدترین عکس العمل آمریکا در ادامه تنش میان آنکارا و واشینگتن است.

ایالات متحده و دیگر کشورهای غربی عضو ناتو از اینکه ترکیه می‎خواهد سیستم موشکی اس 400 را از روسیه بخرد بسیار نگرانند یه این دلیل که این موشک‌ها در آینده می‌تواند علیه جنگنده‌های کشورهای غربی خطر ساز باشد.

آیا ارزش لیره ترکیه سقوط خواهد کرد؟

آگات دیمارس، یک اقتصاددان ارشد اروپایی در بخش اطلاعات اقتصادی در این باره گفت:«اگر رابطه بین ایالات متحده آمریکا و ترکیه به سوی تنش پیش برود یا خراب شود، احتمال دارد که لیره ترکیه بار دیگر در برابر ارزهای مهم مانند دلار و یورو سقوط خواهد کرد».

اقتصاد ترکیه در سال گذشته به دلیل ترس از مداخله دولت در «استقلال بانک مرکزی» و بانک‌هایی بزرگ که دارای بدهکاری کلان از بانک مرکزی هستند، کسری بوجه و اختلافات دیپلماتیک میان آنکارا و واشینگتن که سرمایه گذاران و ثبات آنها را تهدید می‌کند، شاهد یک رکود نسبی بود.

خیلی از سرمایه گذاران پس از این تنش‌ها ترکیه را ترک کردند به طوری که لیره 36% از ارزش خود را در برابر دلار از دست داد.

نرخ تورم و بیکاری افزایش یافته به همین دلیل انتظار می رود که در نتیجه کاهش رشد اقتصادی آمار بیکاری نیز افزایش یابد.

دیمارس گفت: «با توجه به این واقعیت‌ها، دولت ترکیه از ترس بوجود آمدن بحران ارز دیگری که ممکن است بخش بانکی این کشور نتواند با آن مقاومت کند، از ایجاد تنش با ایالات متحده آمریکا دوری خواهد کرد».

اردوغان چندین بار گفته بود که از قرارداد خرید اس 400 از روسیه عقب نشینی نخواهد کرد. اردوغان با اصرار بر خرید اس 400 دو هدف را دنبال می‌کند یکی حفظ محبوبیت خود در داخل به عنوان اینکه او کسی است که آمریکا نمی تواند خواسته‌هایش را بر او تحمیل کند و دیگر حفظ روابط خوب با روسیه برای ایفای نقش موثر در ترکیه است.

توپ در میدان اردوغان است

از سوی دیگر، آماندا سلوات، محقق ارشد موسسه «بروکینگز» به CNBC گفت، علاوه خرید بهترین سیستم دفاعی، اردوغان "دلایل دیگری نیز برای خرید سیستم موشکی روسی در سر دارد و آن اینکه با راضی کردن روسیه از جنگ داخی سوریه نتیجه مثبت بگیرد».

سلوات گفت:«کنگره آمریکا خیلی واضح و شفاف مخالفت خود با قرارداد اس 400 ترکیه - روسیه را اعلام کرد و ضمن هشدار به ترکیه برای اعمال تحریم‌هایی علیه آنکار از طریق قانون CAATSA برنامه ریزی کرده است».

اما بیل شاناهان، وزیر دفاع موقت ایالات متحده آمریکا، گفت که او انتظار دارد، پنتاگون F-35 ترکیه را تحویل دهد تا زمانی که ترکیه به خرید سیستم ضد هوایی موشک پاتریوت متعهد است.

اسلوت گفت: «توپ اکنون در زمیت اردوغان است که با انتخاب‌های دشوار بین دو گزینه یکی را انتخاب کند».

آینده لیره ترکیه

تیموتی آش، یکی از متخصصان و استراتژیست‌های برجسته در بازارهای نوپا «Asset Management Bluebay»، در این باره گفت: «به سادگی باید بگویم که مسئله «S-400» یک علامت سوال بزرگی است»

سونر کاگابتای، مدیر پژوهش‌های ترکیه در دانشگاه واشینگتن، گفت:«سقوط لیره در سال گذشته بر اثر تحریم‌های ایالات متحده آمریکا که در نتیجه بازداشت کشیش آمریکایی صورت گرفت، نشان داد که اگر اقتصاد ترکیه به اندازه کافی قوی نباشد می تواند تحت تاثیر منفی هر بحرانی با ایالات متحده آمریکا قرار گیرد».

کاگابتای گفت:«هر بحرانی که با ایالات متحده آمریکا بوجود بیاید اقتصاد ترکیه را تحت تاثیر قرار خواهد داد».

برخی کارشناسان مانند دیمارس معتقدند که انتظار می رود که تا پایان سال 2019 ارزش لیره ترکیه تا 5.7 دلار کاهش خواهد یافت.او گفته است که نمی توان در باره آینده روابط سیاسی کشورهای پیش بینی دقیق کرد لذا باید از این پیش بینی‌ها دور شد».

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید