اعلام رسمی «خلأ ریاست جمهوری» در الجزایر در پی استعفای بوتفلیقه

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
1 دقيقه (Reading time)

در پی استعفای بوتفلیقه، شورای قانون اساسی الجزایر روز چهارشنبه رسما خلأ ریاست جمهوری در کشور را به پارلمان الجزایر ابلاغ کرد.

بر اساس ماده 102 قانون اساسی الجزایر در صورت استعفا یا وفات رئیس‌جمهوری، شورای قانون اساسی لزوما تشکیل جلسه داده، خلأ سمت ریاست جمهوری در کشور را ثبت و گواهی خلأ نهایی ریاست جمهوری را به پارلمان ابلاغ می‌کند که در چنین حالتی پارلمان کشورملزم به تشکیل جلسه است.

در این حالت رئیس پارلمان صلاحیت‌های ریاست جمهوری را برای مدت 90 روز در اختیار گرفته و در این فاصله انتخابات ریاست جمهوری برگزار می‌شود، اما رئیس پارلمان که به‌طور موقت صلاحیت‌های رئیس‌جمهوری را در اختیار گرفته حق نامزد شدن برای انتخابات ریاست جمهوری را نخواهد داشت.

در پی تظاهرات گسترده در الجزایر در مخالفت با نامزدی پنجمین بار عبدالعزیز بوتفلیقه برای انتخابات ریاست جمهوری الجزایر، وی روز سه‌شنبه 2 آوریل 2019 استعفای خود را به رئیس شورای قانون اساسی کشور تقدیم کرد.

بوتفلیقه پس از آن استعفا کرد که سرلشکر احمد قاید صالح، جانشین وزیر دفاع الجزایر و رئیس ستاد مشترک این کشور اعلام کرد فرصتی برای اتلاف وقت بیشتر باقی نمانده و راه‌حل قانونی برای مشکل این کشور باید فورا اجرا شود و در بیانیه‌ای خطاب به ارتش این کشور، دستور داد مقدمات برکناری عبدالعزیز بوتفلیقه و اجرای ماده‌های 7، 8، و 102 قانون اساسی برای خارج کردن کشور از بحران را چیده شود.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید