تشدید بحران مالی حزب‌الله در نتیجه تحریم‌ها.. کاهش حقوق‌ها و تخلیه آپارتمان‌ها

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
4 دقيقه (Reading time)

بحران اقتصادی ایران که در نتیجه تحریم‌های آمریکا تشدید شده، بر کمک‌های مالی به حزب‌‎الله لبنان هم تاثیر گذاشته است. بنا بر گزارش‌ها، تهران سالانه حدود 700 میلیون دلار به حزب‌الله که گروه شبه‌نظامی وابسته به ایران است، پرداخت می‌کرد.

تحت عنوان «تدابیر صرفه‌جویانه»، حزب‌الله سلسله‌ای از اقدامات تدریجی اتخاذ کرده، تا خود را با تحریم‌های اعمال شده علیه ایران سازگار کند. نخستین تدابیر حقوق جنگجویان حزب‌الله را شامل شد.

منابع محلی به «العربیه.نت» گفتند که شبه‌نظامیان حزب‌الله از سه ماه پیش تنها نیمی از حقوق خود را دریافت می‌کنند؛ این در حالی است که پیشتر حقوق شبه‌نظامیان به طور منظم آخر هر ماه پرداخت می‌شد.

پس از آن‌که حزب‌الله برای نخستین بار از زمان تاسیسش در 36 سال پیش، حقوق جنگجویان ذخیره خود را که میانگین آن 800 دلار است، به میزان حدود 50 درصد کاهش داشت، اکنون اقدامات صرفه‌جویانه به جنگجویان اصلی حاضر در مناطق نبرد رسید که حقوق‌ ماهیا‌نه‌شان 800 تا 1200 دلار است. این مساله عمق بحران مالی حزب‌الله را نشان می‌دهد.

تخلیه آپارتمان‌هایی در الضاحیه

علاوه بر حقوق، اقدامات صرفه‌جویانه، نظام پاداش‌های موسمی همسران و فرزندان جنگجویان را هم فرا گرفت و کاهش هزینه‌ها، نقل و انتقال داخل لبنان و مسکن را نیز شامل شد.

بنا بر اطلاعات رسیده به «العربیه.نت»: «حزب‌الله از جنگجویان خود که حدود هزار آپارتمان در منطقه الضاحیه (حومه جنوبی بیروت) داشتند و ایران اجاره این خانه‌ها را پرداخت می‌کرد، خواست آپارتمان‌ها را تخلیه کنند زیرا ایران دیگر اجاره بها را پرداخت نمی‌کند».

در شهر بعلبک نیز همین اتفاق افتاد و شماری از موسسه‌های وابسته به حزب‌الله که به جنگجویان و خانواده‌هایشان خدمات ارائه می‌داد، در نتیجه بحران مالی تعطیل شد.

لغو سامانه بازنشستگی

دشوارتر از سیاست صرفه‌جویانه، لغو سامانه بازنشستگی بود که کهنه سربازان حزب‌الله را شامل می‌شد. هر جنگجویی که 25 سال در صفوف حزب بود، سالانه 600 دلار به عنوان حقوق بازنشستگی دریافت می‌کرد. اما حسن نصرالله دبیرکل حزب‌الله لبنان، این سامانه را در راستای سیاست‌های صرفه‌جویانه لغو کرد.

برای جلوگیری از اعتراض‌های احتمالی در نتیجه لغو سامانه، جنگجویان بازنشسته فراخوانده شدند تا در مقابل فعالیت‌های اداری، همچنان ماهانه 600 دلار دریافت کنند. اما اگر شخص نتواند وظایف را انجام دهد، پرداخت حقوق به او متوقف می‌شود.

تدابیر اداری

به موازات تدابیر مالی، حزب‌الله تدابیری تشکیلاتی هم اتخاذ کرد که شامل تعیین مسئولانی جدید در پست‌های متعدد فرماندهی می‌شود تا به حزب در مرحله دشواری که در آن به سر می‌برد، یاری برسانند.

برپایه اطلاعات رسیده، بخشی از این تغییرات اداری در نتیجه تحقیق از مسئولانی حزبی صورت گرفت که متهم به سوءاستفاده از منصب یا تخلف از وظایف شده‌اند.

هدف بخشی دیگر از تغییرات هم «تزریق خون جدید به رگ‌های مراکز حساس رهبری حزب و دادن مجال به جوانان برای نشان دادن توانایی‌های‌شان در این مرحله حساس» است.

اطلاعات رسیده به «العربیه.نت» می‌گوید، تغییرات تشکیلاتی، شامل شورای جهادی که بالاترین نهاد نظامی در حزب‌الله است نیز می‌شود. در این شورا شماری از نیروهای جوان منصوب شدند و برخی از بزرگ‌سالان برای تصمیم گیری در اختیار رهبری حزب قرار گرفتند یا در شوراهای مشورتی منصوب شدند.

پیش از این نصرالله از «هیئت پشتیبانی از مقاومت» کمک خواسته بود تا برای مقابله با تحریم‌ها یاری برسانند. او از کسانی که «برادران و خواهران» نامید، خواست فعالیت‌های مادی خود را برای جمع‌آوری کمک‌ها، شدت بخشند.

در همین راستا، اطلاعات می‌گوید که «روند کمک‌های شخصی و کوچک همچون گذشته است. صنادیق کمک‌ها که در منازل و موسسه‌های تجاری کوچک وابسته به هواران حزب‌الله وجود دارد، روزانه حدود یک میلیون لیر لبنان برای حزب‌الله جمع‌آوری می‌کند. اما تغییر در شرکت‌های بزرگی روی داد که بازرگانان در اختیار دارند. آن‌ها برای دور ماندن از تحریم‌های آمریکا، رفتار خود را تعییر دادند. این روند ذخیره مالی حزب‌الله را تهدید می‌کند».

برپایه اطلاعات، حزب‌الله بحران مالی خود را بر پایه «استراتژی صبر» مدیریت می‌کند و امیدوار است با پایان دوره ریاست‌جمهوری دونالد ترامپ در آمریکا، این روند تغییر کند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید