5 سال زندان برای 10 اردنی به اتهام «تبلیغ برای داعش» در فیسبوک

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

دادگاهی در اردن دوشنبه یکم آوریل، 11 تن از شهروندان این کشور را به اتهام تبلیغ برای گروه داعش در شبکه‌ اجتماعی فیسبوک محاکمه کرده و با صدور حکمی 10 تن از آنها را هر کدام به 5 سال زندان محکوم و یکی از متهمان این پرونده را تبرئه کرد.

به گزارش العربیه این دادگاه در جلسه‌ای علنی و طی احکامی 10 تن از متهمان این پرونده را که 3 تن از آنها داشجو هستند، به تحمل 2 تا 5 سال زندان با اعمال شاقه موقت محکوم کرد.

این افراد که عمدتا 20 ساله هستند، سال گذشته و در نوبت‌های متفاوتی به دستور دستگاه قضایی پادشاهی اردن به جرم «تبلیغ برای گروه‌ها و سازمان‌های تروریستی در شبکه‌ اجتماعی فیسبوک» متهم و بازداشت شدند.

بنا به گفته یک منبع قضایی آگاه، احکام صادره علیه این متهمان بر حسب نوع و مقدار محتوای منتشر شده در شبکه اجتماعی فیسبوک، متفاوت است.

این دادگاه همچنین یک نفر دیگر را به اتهام «مخالفت با نظام سیاسی و حکومتی حاکم بر اردن» به یک سال حبس محکوم کرد.

دادگاه امنیتی اردن به طور هفتگی به پرونده‌های مرتبط با تروریسم رسیدگی می‌کند.

اغلب متهمان محاکمه شده در این دادگاه از طرفداران گروه‌هایی چون داعش، جبهه النصره یا عناصر سازمانی وابسته به آنها هستند.

پادشاهی اردن در سال‌های گذشته مجازات‌های سنگینی برای ترویج‌‌دهندگان

افکار گروه داعش یا کسانی که برای پیوستن به این گروه تلاش کردند در نظر گرفته بود و در این راستا کسانی که از این گروه حتی در اینترنت هواداری کردند رصد کرده است.

اردن از زمان آغاز بحران در سوریه در مارس 2011 همواره امنیت در مرزهایش با سوریه را تقویت کرده و در این راستا ده‌ها تن که تلاش می‌کردند با گذشتن از مرز اردن به سوریه رفته تا در آنجا به گروه داعش ملحق شوند را بازداشت کرده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید

  • فعال‌سازی حالت خواندن
    100% Font Size