سران عرب بر حق حاکمیت سوریه بر جولان و امارات بر جزایر سه‌گانه تاکید کردند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

بیانیه پایانی اجلاس سران عرب در تونس که روز یکشنبه 31 مارس 2019 صادر شد، تاکید کرد که تصمیم آمریکا در به رسمیت شناختن حاکمیت اسرائیل بر جولان را نمی‌پذیرد.

این بیانیه یادآور شد که به رسمیت شناختن حاکمیت اسرائیل بر جولان از سوی آمریکا مطلقا باطل است و بر تعلق مزارع شبعا و تپه‌های کفر شوبا به لبنان تأکید کرد.

این بیانیه خواستار پایان دادن به اشغالگری اسرائیل بر اساس اصل «سرزمین در مقابل صلح» شد.

بیانیه اجلاس تونس همچنین اعلام کرد که مساله فلسطین مساله مرکزی جهان عرب است و خواستار برقراری صلح بر اساس «ابتکار صلح عربی» و ایجاد دولت فلسطین به پایتختی قدس شرقی شد.

سران عرب در بیانیه خود ضمن رد دخالت‌های ایران در امور کشورهای عربی، بر حق حاکمیت امارات متحده عربی بر جزایر سه‌گانه (طنب بزرگ، طنب کوچک و ابو موسی) و اقداماتی که این کشور برای بازگرداندن حاکمیت بر این جزایر درپیش می‌گیرد تاکید کرد و از ایران خواست تا به راه حل مسالمت‌آمیز از طریق مذاکرات مستقیم یا مراجعه به ديوان بین‌المللی دادگستری پاسخ مثبت دهد.

سران عرب همچنین بر ایجاد راه حل سیاسی در سوریه برای برون رفت از بحران این کشور با تاکید بر تمامیت ارضی و خروج نیروهای خارجی از سوریه تأکید کردند.

بیانیه پایانی سران عرب همچنین خواستار حفظ تمامیت ارضی عراق، ثبات لبنان و توسعه سومالی شد.

این بیانیه هدف قرار دادن خاک پادشاهی عربی سعودی با موشک‌های حوثی را محکوم کرده، امنیت سعودی را بخشی از امنیت جهان عرب دانست.

سران عرب بر اهمیت حمایت از دستگاه‌های قانونی لیبی و گفت‌وگوی ملی لیبی به میزبانی اتحادیه عرب و با حضور اتحادیه اروپا، اتحادیه آفریقا و سازمان ملل برای پایان دادن به بحران در این کشور تاکید کردند.

بیانیه اجلاس سران عرب در تونس ضمن محکومیت شدید ربط دادن تروریسم به اسلام از سازمان ملل به عنوان نماینده جامعه بین‌المللی خواست تا تعریف واحدی از تروریسم ارائه دهد زیرا تروریسم دارای دین، میهن و هویت مشخصی نیست و از همه کشورهای جهان خواست تا مسئولیت‌های خود در مبارزه با این بلای خطرناک را بر عهده بگیرند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید