اصرار فراکسیون صدر بر خروج نیروهای آمریکایی از عراق

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

به دنبال مصاحبه محمد الحلبوسی رئیس پارلمان عراق در باره خروج نیروهای آمریکایی از این کشور که گفته بود، عراق هنوز به حضور نیروهای آمریکا نیاز دارد و وجود این نیروها ضامن امنیت و مانع بازگشت تروریسم است، ائتلاف سائرون به رهبری مقتدی صدر و برخی دیگر از ائتلاف‌های مخالف باقی ماندن نیروهای آمریکایی در عراق واکنش نشان دادند.

فراکسیون «الاصلاح والاعمار» که ائتلاف «سائرون» به رهبری مقتدا صدر آن را تشکیل داده با اظهارات محمد الحلبوسی مخالفت و اعلام کرد که مسئله خروج نیروهای آمریکایی از عراق همچنان مورد بحث و بررسی است.

صباح الساعدی، رئیس فراکسیون «الاصلاح والاعمار» در پارلمان عراق روز یکشنبه گفت:«طرح پیش نویس قانون پیشنهادی ارائه شده به ریاست مجلس نمایندگان برای پایان دادن به توافقنامه‌های امنیتی منعقد شده بین ایالات متحده و عراق در چارچوب توافقنامه‌های استراتژیکی، هنوز مطرح است و پیش نویس قانونی که با هدف درخواست برای خروج نیروهای آمریکا از عراق از روی میز مناقشه در پارلمان برداشته نشده است».

الساعدی افزود:«عقب نشینی یا لغو این پیشنهاد یک «توهم» بزرگی است که برخی دچار آن شدند موضوع خروج نیروهای آمریکایی از عراق غیر قابل بحث یا تعارف در برخی دیدارها یا غیره میان مسئولان عراقی با آمریکایی‌هاست».

وی تاکید کرد که تمام نیروهای خارجی تا آخرین سرباز و آخرین پایگاه باید از عراق خارج شوند.

محمد الحلبوسی، رئیس‌ پارلمان عراق در سفر اخیر خود به ایالات متحده ساختمان سفارت عراق در واشنگتن در گفت‌وگو با روزنامه فرامنطقه‌ای الشرق الاوسط گفته بود، پیش نویس قانونی که با هدف درخواست برای خروج نیروهای آمریکا از عراق از روی میز مناقشه در پارلمان برداشته شد و موضوع مورد توافق روسای سه گانه عراق یعنی رئیس‌جمهوری، رئیس پارلمان و نخست وزیر قرار گرفته است و همچنین با تمام فراکسیون‌های سیاسی و احراب به توافق رسیده‌ایم که دیگر مورد بررسی و بحث قرار نگیرد.

وی افزود: «درخواست برای خروج نیروهای ائتلاف به رهبری آمریکا از عراق در این مرحله به نفع تروریسم است».

رئیس پارلمان عراق اظهار کرد: «باقی ماندن این نیروها در عراق تضمینی برای امنیت کشور است».

رئیس پارلمان عراق در راس هیئتی پارلمانی به آمریکا سفر کرده و با نانسی پلوسی، رئیس مجلس نمایندگان آمریکا، مایک پنس معاون رئیس ‌جمهوری، مایک پامپئو،‌ وزیر خارجه و پاتریک شاناهان، وزیر دفاع موقت آمریکا و دیگر رهبران کنگره این کشور ملاقات داشته است. از مهمترین مسائل مطرح شده در این دیدارها بحث خروج نیروهای آمریکایی از عراق بود.

الحلبوسی در این مصاحبه افزود:«جنگ علیه تروریسم خاتمه نیافته و ما این موضوع را با آمریکایی‌ها بحث و بررسی کرده و توافق کردیم وارد مرحله جدید این جنگ شده‌ایم که هدف از آن خشکاندن ریشه‌ها و منابع مالی و فکری این تفکر و نیز محرومیت تفکر افراط گرایی در جذب نیروهای تازه نفس است».

وی اظهار داشته که تمام گروه‌های سیاسی درباره ادامه تلاش‌های اطلاعاتی، آموزش نیروها و ارائه حمایت‌های فنی و لجستیکی از نیروهای عراقی و هر آنچه فرمانده کل نیروهای مسلح مناسب می‌داند، اتفاق نظر دارند؛ این موضوع را در اینجا عراق و در تهران بررسی کردیم.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید