الجزایر.. تظاهرات شبانه در اعتراض به ترکیب دولت جدید

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
1 دقيقه (Reading time)

صدها شهروند الجزایری شامگاه دوشنبه 31 مارس در اعتراض به ترکیب دولت جدید این کشور و تاکید بر خواست‌شان برای کنار رفتن تمام چهره‌های نظام حاکم، در پایتخت الجزایر دست به اعتراض زدند.

روز یکشنبه تشکیل دولت جدیدی در الجزایر به ریاست نورالدین بدوی اعلام شد. این دولت اما به دلیل ادامه حضور برخی از چهره‌های نزدیک به عبدالعزیز بوتفلیقه رئیس‌جمهوری الجزایر و منصوب کردن چهره‌هایی دیگر که آن‌ها نیز وابسته به نظام بوتفلیقه به شمار می‌آیند، با مخالفت قشر بزرگی از مردم روبرو شد. معترضان تشکیل این دولت را «بی ارزش» دانستن خواسته‌های تظاهرات مردمی مبنی بر کنار رفتن نظام حاکم هستند، توصیف کردند.

خشم مردمی به سرعت از شبکه‌های اجتماعی به خیابان‌ها منتقل شد. صدها تن در دو میدان «البرید المرکزی» و «موریس اودان» تجمع کرده تا اعتراض خود را به پیشنهاد جدید ریاست‌جمهوری بیان کنند. آن‌ها شعارهای برای کنار رفتن بوتفلیقه و نظامش سر دادند.

دولت جدید از 27 وزیر تشکیل شده که 6 تن آن‌ها از دولت سابق به ریاست احمد او یحیی هستند. انتظار می‌رود تشکیل دولت جدید راه را برای اجرای ماده 102 قانون اساسی باز کند که طی آن، خلأ مقام ریاست‌جمهوری اعلام شود. ماده 104 قانون اساسی می‌گوید «در صورت بروز مانعی در برابر فعالیت‌های ریئس‌جمهوری، مرگ او یا استعفایش، نمی‌توان دولت موجود را تا زمان آغاز فعالیت رئیس‌جمهوری جدید، برکنار یا تعدیل کرد».

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید