فوری

پخش زنده
 • صفحه اصلى
 • ايران
 • رئیس پارلمان عراق: سخن گفتن از خروج نیروهای آمریکایی به سود تروریسم است

  منبع: دبی.العربیه نت فارسی

  پس از جنجال‌هایی که اخیرا عراق به دنبال مطرح شدن فراخوان‌هایی برای خروج نیروهای آمریکایی از این کشور شاهد آن بود، اکنون محمد الحلبوسی رئیس پارلمان عراق می‌گوید که این فراخوان‌ها به سود ترویسم است.

  الحلبوسی در مصاحبه با شماره روز یکشنبه 31مارس روزنامه فرامنطقه‌ای الشرق الاوسط، حضور نیروهای آمریکایی را «ضمانت برای عراق»توصیف کرد.

  او افزود پیشنهاد برخی فراکسیون‌های پارلمانی به منظور ارائه پیش‌نویسی برای خروج نیروهای آمریکایی از عراق، به طور نهایی از صورت‌جلسه‌ای پارلمان حذف شد.

  او همچنین از وجود «ناخشنودی»از دخالت‌های ایران در عراق سخن گفت.

  الحلبوسی گفت: «درباره حضور نیروهای آمریکایی در عراق میان روسای سه‌گانه (رئیس‌جمهوری، نخست‌وزیر، رئیس پارلمان)و همه فراکسیون‌های سیاسی و احزاب توافق شد.

  او مطرح شدن خواست خروج نیروهای ائتلاف بین‌المللی به رهبری آمریکا از عراق را«به سود تروریسم»دانست و بقای این نیروها را «تضمینی برای عراق و فراهم کننده چتری سیاسی برای مقابله با دخالت‌های خارجی»دانست.

  دخالت‌های ایران

  از سویی الحلبوسی گفت که «وجود ناخشنودی از دخالت‌های ایران»مساله پوشیده‌ای نیست.او از وجود تلاش‌هایی برای یافتن این سوال سخن گفت که «چگونه می‌توان دخالت‌های تهران را در عراق و منطقه پایان داد».

  الحلبوسی گفت: «روابط با ایران باید برپایه احترام متقابل و احترام به حاکمیت عراق باشد».

  رئیس پارلمان عراق ادامه داد که درباره تحریم‌های آمریکا علیه ایران با مسئولان آمریکایی مذاکره کرده و خواستار آن شده معافیت عراق از این تحریم‌ها را تمدید کند.

  او افزود خواست تمدید معافیت برای این است که اراق بتواند توانایی‌و سرمایه‌گذاری‌های خود را به گونه‌ای تقویت کرده تا از واردات انرژی بی‌نیاز شود.

  او همچنین گفت که تلاش می کند نشستی برای روسای پارلمان‌های کشورهای همسایه عراق یعنی اردن، سوریه، سعودی، کویت، ترکیه و ایران در روز 20آوریل برگزار کند که هدف از آن «تضمین ثبات عراق»‌است.

  تبلیغات

  برگزیده های کاربران