.
.
.

پارلمان بریتانیا برای سومین‌بار توافق پیشنهادی برگزیت را رد كرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

نمایندگان پارلمان بریتانیا روز جمعه 29 کارس 2019 به توافق پیشنهادی ترزا می برای خروج این کشور از اتحادیه اروپا رای منفی دادند.

به گزارش منابع خبری بریتانیا 286 نماینده به توافق مورد نظر دولت رای مثبت داده و در مقابل 344 نماینده رای مخالف دادند.

با توجه به اختلاف 58 رای مخالف این توافق برای سومین بار رد شد.

بعد از ظهر روز جمعه 29 مارس 2019 مردم بریتانیا شاهد سومین راگیری نمایندگان پارلمان این کشور در باره طرح جدید ترزا می برای خروج از اتحادیه اروپا، بودند.

این طرح پیشتر دو بار از سوی نمایندگان رد شد و این سومین بار است که نمایندگان پارلمان آن را رد می‌کنند.

روز پنج شنبه، رئیس مجلس عوام بریتانیا برگزاری سومین رأی‌گیری در باره طرح موافقت بر برگزیت را تصویب کرد.

جان برکو، رئیس مجلس عوام بریتانیا روز پنجشنبه گفته بود، در خواست رای‌گیری جدید و در محتوا با آنچه هفته گذشته به رای‌گیری گذاشته شد، کاملا متفاوت است.

وی گفت: «نمایندگان پارلمان نمی‌توانند یک متن را که قبلا رد شده است بازبینی کنند بنابرین تغییراتی در متن جدید گنجانده شده است».

اما با همه توضیحات و استدلال‌هایی که نخست وزیر بریتانیا طی روزهای گذشته از طریق رسانه‌ها برای قانع کردند مخالفان بکار برد، برای بار سوم این توافق پیشنهادی از سوی پارلمان رد شد.

دولت ترزا می تصمیم گرفت که روز جمعه تنها بخشی از این توافق را به رأی‌گیری بگذارد.

همچنین مقرر شده امروز در باره وضعیت سیاسی دولت بریتانیا و چگونگی رابطه‌اش با اتحادیه اروپا بحث نشود.

هفته گذشته اتحادیه اروپا به عدم موافقت دولت و پارلمان بریتانیا بر سر طرح برگزیت، موافقت کرد که اجرای برگزیت را به مدت سه ماه یعنی تا 22 ماه مه آینده تعلیق کند.

نزدیک به سه سال است که از رفراندم خارج شدن بریتانیا از اتحادیه اروپا می‌گذرت در حالی که هنوز بریتانیایی ها خود برای نحوه خروج به توافق نرسیدند.

پس از رفراندوم در سال 2016، بریتانیا درخواست خروج از اتحادیه اروپا را در سال 2017 ارائه کرد که براساس قانون می‌بایست پس از دو سال در 29 مارس نهایی می‌شد.

طبق این توافق، اکنون بریتانیا در 22 ماه مه بر اساس طرح خانم ترزا می از اتحادیه اروپا جدا خواهد شد. در غیر این صورت، بریتانیا تا 12 آوریل فرصت دارد تا طرح پیشنهادی تازه را ارائه کند.