.
.
.

دبیر کل اتحادیه عرب: جهان عرب بر سر مسایل غیرقابل معامله توافق نظر دارد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

احمد ابوالغیط، دبیر کل اتحادیه عرب، طی سخنانی که روز جمعه در نشست وزرای خارجه عرب در تونس که به منظور آماده‌سازی برای اجلاس سران عرب منعقد شد، ایراد کرد، مخالفت کشورهای عربی با مشروعیت بخشیدن به اشغال بلندی‌های جولان سوریه توسط اسرائیل را اعلام کرد.

ابوالغیط گفت: «عرب‌ها با نهادن هر نام دیگری بر اشغالگری مخالفند. جولان بر اساس قطعنامه‌های سازمان ملل، خاک اشغالشده سوریه است. مشروعیت بخشیدن به اشغالگری یک گناه است. قانونی کردن اشغالگری به بازی گرفتن قوانین بین‌المللی و عدالت است. جولان خاک سوریه است و ما تصمیم امریکا جهت به رسمیت شناختن حاکمیت اسرائیل بر آن را رد می‌کنیم.»

وی تاکید کرد که «جهان عرب بر سر مسایلی که نباید معامله کند، توافق نظر دارد»، او در ادامه افزود: «هر آنکس که تصور کند بحران‌های منطقه توجه به مسئله بیت‌المقدس و فلسطین را منحرف کرده در اشتباه است.»

دبیرکل اتحادیه عرب یادآور شد که «ما در آخرین نشست خود در پادشاهی سعودی، نام بیت‌المقدس را بر آن نشست اطلاق کردیم که این امر بمثابه پیام آشکاری جهت مخالفت با دست‌اندازی به قدس است»، وی تاکید کرد که «ریاست پادشاهی سعودی بر اجلاس گذشته کاملا موفقیت‌آمیز بود.»

ابوالقیط افزود: «ما برای نشست آینده سران عرب و آفریقا در ریاض اهمیت قایلیم.»

ابوالغیط همچنین بیان کرد: «تنها، راه حل‌های ملی در سوریه، یمن و لیبی، سود بخش است و راه حل نظامی نمی‌تواند به مناقشه‌ها پایان دهد.»

خمیس الجهیناوی، وزیر امور خارجه تونس در این نشست گفت: «ما حساسیت شرایطی را که جهان عرب در حال گذار از آن است، درک می‌کنیم. ما باید تصمیماتی بگیریم که به رویارویی با چالش‌ها در منطقه کمک کند.»

وی تاکید کرد: «ما از برپایی یک کشور فلسطینی با پایتختی قدس شرقی بر اساس قطعنامه‌های بین‌المللی حمایت می‌کنیم.»

وزیر خارجه تونس بر مخالفت کشورش با تصمیم آمریکا در مورد به رسمیت شناختن حاکمیت اسرائیل بر بلندی‌های اشغالی جولان، تاکید کرد.

او افزود که «تصمیم رئیس‌جمهوری ایالات متحده، دونالد ترامپ در باره بلندی‌های اشغالی جولان از درجه اعتبار ساقط و هیچ تاثیر حقوقی ندارد.»