.
.
.

پس از سقوط «خلافت اسلامی» آیا افراد داعش به القاعده باز خواهند گشت؟

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

سقوط «دولت خلافت اسلامی» و پایان کار داعش در سوریه به ویژه پس از آزادسازی «الباغوز» و تسلیم شدن بسیاری از اعضای این گروه تروریستی که سال‌ها امنیت و ثبات سوریه و عراق را تهدید می‌کردند، این سئوال را مطرح می‌کند که این تشکیلات بلاخره در مرحله بعدی چه خواهد کرد.

از نظر کارشناسان در پاسخ به این سئوال، سناریوهای بسیاری در باره سرنوشت هزاران عضو فراری و هسته‌های زیر زمینی این تشکیلات پس ازشکست داعش مطرح می‌شود.

برخی‌ها نظریه‌ها از سناریوی بازگشت مجدد افراد فراری و باقیمانده اعضای داعش به تشکیلات القاعده به عنوان تشکیلات مادر که روزی از آن خارج شدند و داعش را تشکیل دادند حکایت دارند.

برخی تحلیلگران می‌گویند به احتمال زیاد این افراد دست به تاسیس تشکیلات دیگری با اسمی جدید اما با اندیشه داعشی خواهند زد با این تفاوت که این دفعه در برخورد با مردم عراق با مدارا برخورد خواهند کرد از بدبینی حاصله از عملکرد القاعده و داعش بکاهند.

کشته یا به اسارت درآوردن البغدادی

هشام الهاشمی تحلیگر سیاسی و متخصص در امور گروه‌های اسلامگرای مسلح، گفت:«امکان بازگشت اعضای داعش به القاعده وجود دارد، اما این موضوع به سقوط کامل پایان داعش مرتبط است و افول و پایان کار داعش به خبر باسارت درآمدت یا کشته شدن ابوبکر بغدادی میسر خواهد شد. با کشته شدن ابوبکر البغدادی ما شاهد بازگشت القاعده و اجزای پراکنده آن به القاعده خواهیم چرا که ابوبکر البغدادی در سال 2014 داعش را از شکم القاعده بیرون کرد.

وی افزود:«شواهد فراوانی وجود دارد که رهبران پرنفوذ مذهبی داعش و القاعده برای رسیدن به انسجام و اتحاد قبل از سال 2014 تلاش و هماهنگی می‌کنند».

وی اظهار داشت:«تمام نشانه‌ها حاکی از آن است که چنانچه ابوبکر بغدادی کشته یا اسیر شود بقیه اعضای داعش به القاعده ملحق خواهند شد».
كما أشار إلى أن "إمكانية عودة القاعدة في المناطق الشمالية الشرقية من العراق بعد عقد هدنة مع فلول داعش المتواجدين في مناطق شمال ديالى وهي مناطق السعدية وجلولاء، وصولا إلى مناطق جنوب غربي كركوك". وتابع "هناك مؤشرات واعترافات كثيرة تشي بذلك، وبالتالي احتمالية عودة القاعدة قائمة في تلك المناطق".

الهاشمی گفت:«احتمال بازگشت القاعده به مناطق شمال شرق عراق در مناطق جلولاء و جنوب غرب کرکوک همچنان زیاد است».

اما قبایل سنی عراق نه تنها این سناریوها را رد می کنند می‌گویند بلکه تاکید می کنند که نگاه به جامعه اهل سنت عراق از این بابت بسیار غیر منصفانه است. به عقیده سنی اگر القاعده یا داعش توانستند در میان برخی از سنی ها نقوذ کنند به دلیل برخورد فرقه گرایانه حکومت‌های بغداد بود.

اما در عین حال برخی از عشایر عرب سنی به کلی بازگشت القاعده یا داعش به مناطق سنی را ناممکن می دانند.

خزعل حماد موسی عضو مجلس استان صلاح الدین به العربیه گفت بازگشت القاعده یا داعش از امور غیر ممکن است.