.
.
.

موافقت دولت آمریکا با فروش تکنولوژی هسته‌ای به سعودی

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

وزارت انرژی آمریکا شش مجوز برای شرکت‌‌های آمریکایی که نلاش می‌کنند در زمینه‌های مرتبط با فعالیت‌های هسته‌ای در سعودی کار کنند، مجوز صادر کرد.

روزنامه «دیلی بیست» به نقل از دو منبع آگاه این گزارش را منتشر کرد.

قانون فدرال آمریکا تاکید می‌کند شرکت‌هایی که خواهان صادر کردن تکنولوژی هسته‌ای به خارج هستند، باید از دولت مجوز بگیرند.

مجوزهای صادر شده که Part 810s نام دارد، به شرکت‌های آمریکایی اجازه می‌دهد جزئیات محدودی درباره طرح‌های کاری‌شان در سعودی و اطلاعات مشخصی درباره تکنولوژی هسته‌ای را فاش کنند.

به طور مثال، هر شرکت به مجوز Part 810s نیاز دارد تا بتواند اسناد مادی را به واسطه‌های الکترونیکی یا «دانش و تجربه» را به سعودی منتقل کند.

هنوز مشخص نیست مذاکرات دولت آمریکا و شرکت‌های آمریکایی با ریاض درباره انرژی هسته‌ای به کجار سیده به یژه این‌که برخی دمکرات‌ها ادعا کردند افرادی از جامعه امنیت ملی تلاش کردند قرارداد هسته‌ای با ریاض را بدون عبور از پروتوکل‌های مناسب، منعقد کنند.

اما مجوزهای صادر شده از وزارت انرژی که پیشتر رسانه‌ای نشده بود، می‌گوید که شرکت‌های آمریکایی در طرح‌های خود برای همکاری با سعودی در زمینه تکنولوژی هسته‌ای و توسعه انرژی هسته‌ای ادامه می‌دهد.

شرکت‌ها تماس با ریاض را از نوابر 2017 آغاز کرده‌اند.

اما هویت شرکت‌هایی که مجوز به دست آوردند هنوز مشخص نشده است. وزارت انرژی آمریکا از پاسخ سوال سایت دیلی بیست در این باره امتناع کرد.

یک منبع در کنگره آمریکا گفت که شرکت‌ها حق دارند درخواست کنند نام‌شان در پرونده‌های عمومی وزارت‌خانه ثبت نشود.