.
.
.

عراق: هنوز به نيروهای آمریکایی نیاز داریم

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

محمد الحلبوسی، رئیس پارلمان عراق، روز چهارشنبه 27 مارس 2019، در دیدار با ژنرال «پاتریک شانا‌هان»، گفت، بغداد هنوز به نیروهای آمریکایی برای آموزش و پشتیبانی لوجستیکی نیاز دارد.

الحلبوسی و وزیر دفاع آمریکا در این دیدار بر ضرورت تلاش بیشتر از سوی سازمان ملل متحد برای بازسازی و بازگرداندن ثبات و امنیت برای مناطق آسیب دیده عراق تاکید کردند.

شانا‌هان و الحلبوسی همچنین بر ضرورت حمایت دولت عراق و ارائه خدمات لازم برای بازگرداندن هزاران آواره عراقی که هنوز در اردوگاه‌ها به سر می برند، تاکید کردند.

ایالات متحده آمریکا در ماه دسامبر 2018 عراق را از پایبندی به تحریم‌های ایران معاف کرد.

یک مقام عالی رتبه در وزارت خارجه آمریکا روز 20 مارس نیز از تمدید معافیت عراق به مدت 3 ماه دیگر خبر داد.

این مقام ارشد وزارت خارجه آمریکا گفت، دولت دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا برای یک دوره 90 روزه دیگر عراق را از تحریم‌های بخش انرژی علیه ایران معاف کرده است.

دولت ترامپ پیش از این در ماه دسامبر عراق را برای یک دوره 90 روزه از تحریم‌ها علیه ایران معاف کرده بود. دوره معافیت اول، روز 19 مارس به پایان ‌رسید. معافیت جدید به عراق اجازه می‌دهد به خرید برق از ایران ادامه دهد.

این مقام آمریکایی گفت:«آنکه هدف از صدور این معافیت کمک به عراق برای کاستن از کمبودهایش در زمینه انرژی است ما کماکان گفت‌وگو با شریکانمان در عراق درباره تحریم‌های ایران را ادامه می‌دهیم».

دونالد ترامپ در نوامبر سال 2018 اعلام کرد، واشینگتن از توافق هسته‌ای ایران با کشورهای غربی خارج شد. خزانه‌داری آمریکا اعلام کرد تحریم‌های هسته‌ای که ذیل این توافق رفع شده بودند در دوره‌های 90 و 180روزه احیا خواهند شد.

ترامپ سه ماه پس از خروج از توافق هسته‌ای با امضای فرمانی رسماً دستور اجرای اولین بسته تحریم‌ها علیه ایران را صادر کرد.