.
.
.

واکنش‌ رهبران آمریکا، بریتانیا و فرانسه به سقوط «خلافت داعش»

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

دونالد ترامپ، رییس جمهوری آمریکا شامگاه شنبه 23 مارس ضمن استقبال از شکست و پایان یافتن «خلافت داعش» در سوریه، تاکید کرد ایالات متحده در قبال این گروه تروریستی «هوشیار» می‌ماند.

به گزارش خبرگزاری‌ها دونالد ترامپ، رییس جمهوری آمریکا با صدور بیانیه‌ای گفت: «تا شکست کامل این گروه در هر جایی که باشد، هوشیار خواهیم ماند».

وی همچنین افزود: «برای نابودی کامل تروریست‌های تندرو به همکاری با شرکا و هم‌پیمانانمان ادامه خواهیم داد».

از سویی دیگر و به گزارش خبرگزاری فرانس پرس ترزا می، نخست وزیر بریتانیا روز شنبه شکست گروه داعش در سوریه را «نقطه عطفی تاریخی» توصیف کرده و بر ادامه جنگ علیه تندروها تاکید کرد.

ترزا می با صدور بیانیه‌ای در این رابطه گفت:«نباید از تهدیدهایی که داعش تشکیل می‌دهد غافل شویم، دولت بریتانیا همچنان مصمم است تا ایدئولوژی آزار دهنده این گروه را از بین ببرد. به اقدامات ضروری برای محافظت از مردم بریتانیا و هم‌پیمانمان ادامه خواهیم داد».

امانوئل ماکرون، رییس جمهوری فرانسه نیز شنبه و در واکنش به اعلام پایان خلافت داعش از سوی نیروهای سوریه دمکراتیک مورد حمایت آمریکا، گفت :«خطر بزرگی از روی فرانسه برداشته شد».

ماکرون در توئیتی بر شبکه اجتماعی توئیتر نوشت: «امروز گام بزرگی محقق شد. خطر بزرگی از روی کشورمان برداشته شد».

وی همچنین افزود: «تهدید اما همچنان پا برجاست، و باید به مبارزه علیه گروه‌های تروریستی ادامه داد».

از سویی دیگر فلورانس بارلی، وزیر دفاع فرانسه در توئیتی بر شبکه توئیتر نوشت: «داعش دیگر بر هیچ سرزمینی کنترل ندارد اما از بین نرفته است».

نیروهای سوریه دمکراتیک مورد حمایت ایالات متحده آمریکا پیش‌تر روز شنبه اعلام کرده بودند که گروه داعش در آخرین مناطق تحت تصرف خود در الباغوز در شرق سوریه شکست خورده است و با این وجود دولت «خلافت» اعلام شده از سوی این گروه که زمانی مساحت‌های گسترده‌ای نزدیک به یک سوم خاک عراق و سوریه را تحت تصرف خود داشت، اکنون پایان یافته است.

مصطفی بالی، مدیر مرکز اطلاع‌رسانی نیروهای سوریه دمکراتیک بر شبکه توئیتر در این‌باره نوشت: «الباغوز آزاد شد، پیروزی نظامی علیه داعش محقق شد».

دونالد ترامپ، رییس جمهوری آمریکا روز جمعه اعلام کرده بود «داعش به میزان 100 درصد در سوریه شکست خورده است».

ترامپ زمانی این را اعلام کرد که در برابر خبرنگاران نقشه‌هایی از منطقه را به نمایش گذاشت که مناطق اشغال شده توسط داعش در قبل و پس از شکست آن را نشان می‌داد.

از سویی ساره ساندرز، سخنگوی کاخ سفید نیز در این‌باره اعلام کرد« دولت داعش در سوریه نابود شد».