.
.
.

فراخوان مخالفان دولت الجزایر برای دخالت ارتش و نقشه راه پس از بوتفلیقه

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

مخالفان دولت الجزایر، شنبه 23 مارس طی فراخوانی خواستار کناره‌گیری عبدالعزیز بوتفلیقه، رییس جمهوری این کشور از قدرت شدند و در این راستا از ارتش این کشور خواستند تا به درخواست‌های ملت پاسخ گفته و برای محقق ساختن آنها کمک کند.

به گزارش العربیه احزاب مخالف دولت الجزایر که چند تا از احزاب برجسته در میان آنها حاضر نبودند، در نشستی در مقر جبهه عدالت و توسعه و رییس آن، عبدالله جاب الله درباره ایجاد درک مشترکی به توافق رسیدند که پوشش سیاسی و حزبی را برای جنبش مردمی مخالف تمدید دوره فرومانروایی بوتفلیقه و طرح نقشه راه برای انتقال به جمهوری دوم فراهم سازد.

نیروهای اپوزیسیون الجزایر در چارچوب «مشروعیت مردمی» که در ماده 7 قانون اساسی الجزایر آمده است نقشه‌راه تسهیل در روند دوره انتقالی پس از کناره‌گیری بوتفلیقه از قدرت را مطرح کردند.

طرح مخالفان دولت شامل مرحله‌ انتقالی کوتاه‌مدت برای انتقال اختیارات بوتفلیقه، که دوره ریاست جمهوری وی به پایان رسیده به هیأت ریاست است.

همچنین مخالفان دولت از ارتش الجزایر خواستند تا ضمن پاسخ گفتن به خواسته‌های مردم در چارچوب احترام به مشروعیت مردمی به آنها یاری رساند.

مخالفان در این‌باره بر ضرورت تشکیل هیأت ریاست که اعضای آن از میان شخصیت‌های ملی که از نظر صداقت، شفافیت و سلامت و شایسته‌سالاری برای محقق ساختن خواسته‌های مردم، سرآمد باشند، تاکید کردند.

مخالفان همچنین تاکید کردند که اعضای این هیأت ریاست نباید برای دوره ما بعد بوتفلیقه و یا دوره‌های پس از آن کاندیدا شوند.

مخالفان دولت الجزایر در بیانیه پایانی نشست خود بر ضرورت ایجاد دوره انتقالی تحت نظارت ارتش که مقدمات تشکیل هیأت مستقلی برای برگزاری انتخابات را فراهم کند، تاکید کردند.